رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

برگزاری گردهمایی سامانه هوش سازمانی

 

برگزاری گردهمایی سامانه‌ی هوش سازمانی از سوی مركز فناوری اطلاعات و فضای مجازی

 

1391/03/03

برگزاری گردهمایی سامانه‌ی هوش سازمانی از سوی مركز فناوری اطلاعات و فضای مجازی

 

گردهمایی سامانه‌ی هوش سازمانی با حضور رئیس، معاون و کارشناسان مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران دوم خرداددر مركز دوره‌های تخصصی منابع اطلاعات علمی كتابخانه مركزی، برگزار شد.

 

در این همایش كه با حضور 41 نفر از مدیران ارشد و كارشناسان برگزار شد، دکتر خوانساری در ابتدای گردهمایی ضمن خیر مقدم به حاضران و تشكر و قدردانی از دكتر فهیم‌نیا به دلیل در اختیار گذاشتن فضای مناسب برای تشكیل این گردهمایی، بر لزوم استفاده بهینه از داده‌های دانشگاه در فرآیند تصمیم‌گیری، تأکید کرد.

 

در ادامه راهبر سامانه‌‌ی هوش سازمانی مطالبی جهت آشنایی با سامانه‌ی مذكور ارائه کرده و سپس حاضران به صورت عملی با سامانه و ویژگی‌های آن، آشنا شدند.

 

در قسمت دوم گردهمایی با حضور معاون مركز و راهبر سامانه گفتمانی آزاد به صورت پرسش و پاسخ در خصوص مشكلات و نظرات کاربران سامانه‌ی هوش سازمانی دانشگاه، انجام شد.

 

http://citc.ut.ac.ir/

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

هوش سازماني چيست ؟‌

در طول ۱۰ سال اخیر، اکثر سازمان ها مبالغ متنابهی در زمینه اتوماتیک کردن فرآیندهای سازمانی از طریق طراحی و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی هزینه کرده اند. اما اکنون توجه اصلی خود را معطوف به بهینه کردن آن فرآیندها نموده اند.

پیش به سوی BI هوش سازمانی یعنی داشتن دانشی فراگیر از تمام عواملی که بر سازمان تأثیر می گذارند. هوش سازمانی به شما کمک می کند تا به نقاط ضعف سازمان خود پی برده و نقاط قوت خود را مستحکم تر کنید. در سازمان شما همه مدیران و تصمیم گیران، دسترسی فوری به همه اطلاعات را خواهند داشت و می توانند از آنها استفاده کنند.

در طول ۱۰ سال اخیر، اکثر سازمان ها مبالغ متنابهی در زمینه اتوماتیک کردن فرآیندهای سازمانی از طریق طراحی و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی هزینه کرده اند. اما اکنون توجه اصلی خود را معطوف به بهینه کردن آن فرآیندها نموده اند. مشکل اصلی اینست که در اکثر مواقع اطلاعاتی که به ما در مورد شیوه بهینه سازی فرآیندها کمک می کنند در پایین ترین لایه های سیستم های اجرایی سازمان گیر افتاده اند.مجموعه ابزارهای هوش سازمانی به سازمان ها جهت ردیابی فرآیندهای اصلی و اندازه گیری کارایی آنها کمک می کند. محیط کار ساده و بسیار محاوره ای Qlik View به همراه امکان حرکت در میان اطلاعات فقط با فشردن یک کلید ماوس، شما را قادر می سازد تا در هر لحظه معیارهای کلان سازمان را در کنار جزئیات در حد یک سطر عملیاتی مشاهده کرده و بدین وسیله مسائل و مشکلات مخفی در سیستم های عملیاتی خود را شناسایی نمایید. ابزارهای هوش سازمانی یا هوش تجاری Business Intelligenceامکان اندازه گیری، کنترل و ردگیری فرآیندهای کلیدی را به مدیران ارائه می کنند و مدیران را در تصمیم گیری یاری می نمایند.

نرم افزارQlik View شما را قادر می سازد تا:

۱) بهره وری و اثربخشی فرآیندها را در سازمان خود اندازه گیری کنید.

۲) نقاط ضعف و قوت سازمان خود را شناسایی کنید.

۳) گردش اطلاعات مدیریتی را در سازمان خود روان تر کنید.

۴) اطلاعات مناسب در زمان مناسب و با سرعت مناسب در اختیار داشته باشید.

۵) فرآیندهای سودآور سازمان خود را تقویت کرده و فرآیندهای بدون توجیه اقتصادی را حذف کنید.

۶) توان رقابت سازمان خود را با سایر شرکت ها سنجیده و خود را در برابر حوادث آینده آماده سازید. باید بدانید Qlik View تجزیه و تحلیل را برای همه آسان می کند. تکنولوژی منحصر به فرد Qlik View می تواند حجم بالایی از اطلاعات را با سرعت زیاد، روی سخت افزارهای ارزان قیمت، به درون حافظه بارگذاری کرده و دستکاری نماید. این توانایی شما را قادر می سازد تا برنامه های تحلیلی و گزارش های خود را در سطح سازمان بدون در نظر گرفتن شرایط سخت افزاری توزیع کنید. با استفاده از Qlik View طراحی نصب و راه اندازی سیستم های گزارشگیری و هوش سازمانی دیگر پروژه های وقت گیر، هزینه بر، فنی و پیچیده نخواهد بود.

اما Qlik View چهار برابر سریع تر طراحی و نصب می شود، نصف قیمت نرم افزارهای مشابه است و ۲ برابر ارزش افزوده بیشتری برای سازمان ها به همراه می آورد. Qlik View باعث انقلابی در فناوری نرم افزارها و سیستم های هوش سازمانی شده است.

▪ سرعت در نتیجه:

سازمان ها در کمتر از ۳۰ روز و در اکثر مواقع یک هفته می توانند گزارش ها و تحلیل های خود را طراحی و استفاده کنند.

▪ بدون ریسک:

نسخه کاملاً عملیاتی و مجانی آن جهت استفاده سازمان ها در دسترس است.

▪ راحتی استفاده:

کاربران در کمتر از یک روز و در اکثر مواقع در چند ساعت می توانند از آن استفاده کنند.

انعطاف پذیری:

ابعاد نامحدود اطلاعاتی، امکانات تحلیلی و محاسباتی که ظرف چند ثانیه قابل تغییر است.

▪ متمرکز: بسته کامل هوش سازمانی شامل ابزار تحلیل قدرتمند، امکانات فراوان محاسباتی و طراحی آسان گزارشات بر اساس معماری واحد.

▪ قدرتمند:

توانایی پردازش حجم وسیع اطلاعات در کسری از ثانیه بدون استفاده از سخت افزارهای گران قیمت.

ف? توانمندسازی هوش کاربر

به کاربران این قدرت را می دهد تا تصمیمات صحیح را در هر زمانی اتخاذ کنند و اطلاعات را، هر کجا که قرار دارند در دسترس داشته باشند. تحلیل و بررسی اطلاعات می تواند کاملاً جدا از سیستم های عملیاتی و بصورت کاملاً Off-Line، مثلاً بر روی نوت بوک در خلال یک جلسه بیرون سازمان، بدون از دست دادن سر سوزنی از امکانات برنامه انجام شود. نتایج تحلیل می تواند بصورت گزارشات چاپی، فایل های PDF، فایل های Excel و یا سایر برنامه های Microsoft Office توزیع و ذخیره شوند. Qlik View آنگونه که کاربر می خواهد کار می کند.

ف? سرعت در نصب، یادگیری آسان، سهولت در استفاده

Qlik View نیاز به حداقل آموزش و در اکثر مواقع بی نیاز از آموزش است. کاربران ظرف چند دقیقه قادر به استفاده از برنامه های تولید شده تحت Qlik View هستند. کاربران به مجرد اینکه با ویژگی ها و مزایای آن آشنا می شوند، به سختی می توانند بدون این برنامه به کار خود ادامه دهند. کاربران از نرم افزارها و سیستم هایی که نیاز به صرف وقت زیاد جهت استفاده و یادگیری دارند گریزان هستند. Qlik View برای اولین بار در عرصه ابزارهای هوش سازمانی کاربران را به محیطی هدایت می کند که در آن پیچیدگی جایی ندارد.

Qlik View همیشه پاسخی برای کاربر دارد Qlik View به هیچ عنوان کاربر را محدود نمی کند.

QlikView - از فهرست های فرم ها گرفته تا نمودارها و جداول- محاوره ای بوده و قابل کلیک کردن می باشد. تمام اشیا به گونه ای با هم ارتباط برقرار می کنند که تغییر انتخاب در یک شیء منجر به تغییر در اشیای دیگر می شود. نتایج تحلیل و پاسخ سؤالات همیشه با تغییر در رنگ اطلاعات بلافاصله به اطلاع کاربر می رسد. مقادیر انتخاب شده به رنگ سبز، مقادیر مرتبط با انتخاب کاربر به رنگ سفید و مقادیر نامرتبط به رنگ خاکستری ظاهر می شوند. با هر انتخاب و کلیک، کاربر دقیقاً متوجه می شود که چه اطلاعاتی موجود می باشد، چه اطلاعاتی در اختیار نبوده و به چه ترتیبی سؤالات و مقادیر انتخاب شده بر روی جمع ها و فرمول های محاسباتی، تحلیلی و آماری تأثیر گذاشته است.

ف? تجمیع داده ها جهت تجزیه و تحلیل انواع فرمت های اطلاعاتی

Qlik View امکان دسترسی و ترکیب تقریباً تمام فرمت های اطلاعاتی از داده های مرتبط استاندارد (Standard Relational Data) تا فایل های متنی (Text Files) تا فایل های Excel تا اطلاعات در قالب XML و HTML فراهم آورده، مرتبط و طبقه بندی کرده و ارتباط میان منابع اطلاعاتی مختلف را به صورت اتوماتیک برقرار می کند، امکانی که در هیچ برنامه دیگری وجود ندارد . Qlik View خود را با ساختار اطلاعاتی سازمان شما منطبق می کند و شما هیچگونه نیازی به تغییر در منابع اطلاعاتی خود نخواهید داشت. اطلاعات شما چه در انبارهای داده (data warehouses) چه در سیستم های عملیاتی و چه به صورت فایل های Excel یا Text یا در بانک های اطلاعاتی Access یا هر پایگاه اطلاعاتی ارتباطی دیگری قرار گرفته باشد در برنامه Qlik View قابل دسترسی است.

ف? بازگشت سریع سرمایه و هزینه های کمتر

هزاران نفر از مشتریان، Qlik View را تنها ظرف چند روز نصب و راه اندازی کرده اند. با استفاده از Qlik View می توان یک برنامه تحلیل یا گزارشگری را ظرف چند ساعت طراحی، پیاده سازی و استفاده نمود. تغییرات احتمالی در برنامه بصورت مداوم و بدون صرف هزینه اضافی در کمتر از چند ساعت قابل ایجاد است. Qlik View تعداد نامحدودی فیلد اطلاعاتی و ابعاد گزارش گیری را فراهم می آورد. تمام اقلام اطلاعاتی موجود در منابع اطلاعاتی شما، توسط خود شما و بدون نیاز به متخصصین کارآزموده قابل استفاده در گزارش ها و تحلیل های شما می باشد. دیگر نیازی به صرف هفته ها وقت و هزینه جهت دسترسی به اطلاعات موجود در سیستم های اطلاعاتی خود از طریق برنامه های مختلف و گران قیمت ندارید.

ف? نسخه های مختلف QlikView

▪ QlikView Enterprise جهت طراحی و پیاده سازی برنامه ها

▪ QlikView Enterprise کامل ترین ابزار جهت طراحی و پیاده سازی برنامه های کاربردی است. QlikView Enterprise به طراحان امکان بازیابی اطلاعات از منابع اطلاعاتی پراکنده و مختلف جهت متمرکز کردن در یک برنامه واحد را ارائه می کند.

▪ QlikView Professional

ف? جهت کاربران حرفه ای

QlikView Professional به کاربران حرفه ای امکان ایجاد یا تغییر ظاهر برنامه های کاربردی موجود را می دهد. با استفاده ازQlikView Professional کاربران می توانند اطلاعات را بروزرسانی کرده و گزارش ها را براساس آخرین اطلاعات مشاهده کنند. کاربران می توانند به برنامه های موجود در در دیسک رایانه خود و یا برنامه های موجود بر روی Qlik Server دسترسی داشته باشند.

▪ QlikView Analyzer جهت کاربران معمولی

نسخه QlikView Analyzer به کاربران معمولی امکان دسترسی و استفاده از برنامه های موجود در QlikView Server را می دهد.

▪ QlikView Analyzer در قالب های تحت مرورگر وب، برنامه تحت JAVA، بصورت ActiveX plug-in و یا برنامه های تحت ویندوز قابل نصب است.

▪ QlikView Analyzer + جهت کاربران معمولی +QlikView Analyzer همانند QlikView Analyzer تحت ویندوز است با این تفاوت که نیازی به وجود QlikViewServer نبوده و کاربر می تواند به صورت off-line از برنامه ها استفاده کرده و اطلاعات را از منابع اطلاعاتی بروزرسانی کنند.

در انتها لازم است گفته شود:

▪ QlikView مجموعه نرم افزار کاملی در زمینه هوش سازمانی (BI) است. سریع نصب می شود، یادگیری آن بسیار ساده است، به آسانی و به دور از پیچیدگی های فنی قابل استفاده است.

▪ QlikView با معماری یکپارچه خود انواع تحلیل ها، نیازهای اطلاعاتی و انواع نیازهای گزارش گیری را برای تمام سازمان ها فراهم می آورد.

▪ QlikView قابل تنظیم برای نیازهای هر سازمانی بدون در نظرگیری ابعاد ساختار آن سازمان است.

▪ QlikView در ۵۸ کشور دنیا توسط ۶۰۰۰ مشتری در قالب ۳۸۰۰۰۰ کاربر استفاده می شود.

▪ برنامه های تحت QlikView چهار برابر سریع تر طراحی می شوند، نصف قیمت نرم افزارهای مشابه هزینه می برند و دو برابر ارزش افزوده بیشتری برای سازمان ها به همراه می آورند. مشتریان QlikView اولین صرفه جویی خود را در زمان صرف شده برای تهیه گزارشات به دست می آورند. بنابراین واحدهای IT برای انجام کارهای دیگر رها می شوند، در حقیقت بکارگیری این ابزار انحراف بین واحدهای مختلف سازمان را از بین می برد و در نتیجه در بهبود و اثربخشی و فرصت سازی ها کاربرد بسیار دارد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

انواع هوش سازمانی

 

200x200-http---www.datalan.com-SiteCollectionImages-BI.jpg

هوش سازمانی (OI) به معنای کسب دانش و اطلاعات جامع از همه عواملی که بر سازمان تاثیر می گذارد. منظور از همه عوامل یعنی اطلاعاتی که از مشتریان، ارباب رجوع ، رقبا، محیط اقتصادی ، محیط فرهنگی ، فرایندهای سازمانی (مالی ، اداری ، حفاظتی ، تولیدی ، منابع انسانی ، بودجه و...) که تاثیر زیادی بر کیفیت تصمیمات مدیریتی در سازمان می‌گذارد هوش سازمانی است. هوش سازمانی شما را برای تصمیم‌گیری در همه عوامل موثر بر سازمان و شرکت‌ها توانمند می‌سازد.

تي ماتسودا (T. Matsuda ) ژاپني يكي از پديدآورندگان نظريه هوش سازمانيOI ، هوش سازماني را تركيبي ازدو عامل هوش انساني و هوش ماشيني مي داند. مدل هوش سازماني كه ماتسودا معرفي مي كند باعث يكپارچگي پردازش دانش انسان و دانش بر پايه ماشين در توانايي حل مسئله مي شود.

بر خلاف خيلي ها ماتسودا تاكيد مي كند هوش ماشيني يك بخش يكپارچه از هوش يك سازمان است.از نظر وي كار سازماني كه در واقع يك كار گروهي و تعاوني مي باشد هم شامل عامل حل مسئله انساني مي باشد و هم شامل عامل حل مسئله ماشيني. از نظر ماتسودا هوش سازماني، بطور كلي مجموعه توانايي هاي ذهني يك سازمان تعريف مي شود.

هوش سازمانی را می توان از دو دیدگاه مورد توجه و بررسی قرار داد:

  1. هوش سازمانی به عنوان یک فرایند
  2. هوش سازمانی به عنوان نتایج فرایند یا حالت مربوطه
     

 

وقتی هوش سازمانی به عنوان فرایند مورد توجه قرار گیرد بیانگر پیچیدگی های ناشی از تقابل،تجمیع و هماهنگی هوش انسانی و فنی درون یک سازمان است.پیچیدگی تقابلی هوش سازمانی نشان دهنده رابطه میان انسان و مؤلفه های فنی سازمانی است.تجمعی بودن هوش سازمانی به صورت سلسله مراتبی نمود می یابد که شامل دانش سطح فردی،گروهی و سازمانی است.هماهنگی در نگاه به هوش سازمانی به عنوان یک فرایند،دارای نقشی مهم و محوری نسبت به ابعاد فرایندی تقابل و تجمیع است. هوش سازمانی به عنوان نتیجه یک فرایند یا حالت،بیانگر کلیت و جامعیت قسمت هاو بخش های ساختار یافته و جهت دار اطلاعات است. هوش سازمانی که در چنین وضعیتی تولید می شود باید برای توانمند شدن توانایی های سامانه های اطلاعاتی حل مسائل سازمانی به شکل مناسب مورد استفاده قرار گیرد. هوش سازمانی، قابلیت یک سازمان به عنوان یک کل است.درافزایش اطلاعات،نوآوری،دانش عمومی و عمل موثرپایه ایجاد دانش می باشد. از میان تعاریف ارائه شده در مورد هوش سازمانی،تعریف و مولفه هایی که آلبرخت از هوش سازمانی ارائه می کند،جامع به نظر می رسد.آلبرخت تعریف خود رامبتنی براین استدلال می داندکه هنگامی که افراد باهوش دریک سازمان جمع می شوندذهنی و کم هوشی جمعی گرایش پیدا می کنندو آن(هوش سازمانی)رابه عنوان استعداد و ظرفیت در حرکت بخشیدن به توانایی ذهنی تمرکز این توانایی در جهت رسیدن به رسالت سازمان تعریف می کند.

هفت مولفه هوش سازمانی مورد نظر آلبرخت عبارتند از:

1- چشم انداز استراتژیک یا بینش راهبردی: به قابلیت خلق،استنتاج و بیان هدف یک سازمان اطلاق می شود.

2- سرنوشت مشترک:هنگامی که تمام یااکثر افراد در سازمان درگیر کار شدند،می دانندکه رسالت و مأموریت سازمان چیست،احساس داشتن هدف مشترک می نمایندو تک تک افراد به صورت جبری،موفقیت سازمان رادرک می کنند.

3- تمایل به تغییر:تغییر نشان دهنده چالش،کسب تجارب جدیدو مهیج است.و به عبارت دیگر،شانسی برای شروع کار و فعالیتی جدید می باشد.

4- روحیه:جدا از عنصر سرنوشت مشترک،عنصر روحیه با میل به اعطای بیش از حد استاندارد درگیر است.

5- همسویی و تجانس: افراد و گروهها باید خود را برای تحقق رسالت و مأموریت سازمان،سازمان دهند. مسئولیت ها و مشاغل راتقسیم کنند و یک سری قوانین رابرای برخوردو ارتباط با یکدیگر و رویارویی با محیط وضع نمایند.

6- به کارگیری دانش:این روزها بیش از پیش،اقداماتی که منجر به پیروزی یاشکست در یک سازمان شده اند.اساساَََ به دانش کسب شده،تصمیم های درست آتی،قضاوت،ذکاوت و حس مشترک شایسته سالاری افراد،به اندازه صحت اطلاعات کاربردی که درهر دقیقه با ساختار سازمان عجین شده است،وابستگی دارد.

7- فشار عملکرد:در یک سازمان هوشمند هریک از مجریان بایستی موضع اجرایی خاص خود را داشته باشند.اما این امرزمانی بیشترین اثرراخواهدداشت که تحت عنوان یک مجموعه خود تحمیل از انتظارات متقابل و الزام عملیاتی برای موفقیت مشترک باشد.

v او مي گويد سازماني كه در جهت پتانسيل نهايي خويش در حركت است براي يك توسعه ي همه جانبه بايد بطور مداوم در هر هفت بعد كليدي پيشرفت كند.

آلبرخت براي استفاده ي درست از هوش سازماني سه گام اساسي توصيه مي كند.

گام اول): آغاز انديشيدن مديران:

بهترين راه براي رهبران ارشد يك سازمان انديشيدن و صحبت كردن درباره ي اقدام مهم به عنوان عمل يا عمليات با هوش مي باشد. هميشه بايد اين سؤال توسط رهبران مطرح شود كه چگونه هوشمندانه تر عمل كنيم؟

گام دوم): دادن قدرت و اختيار فكر كردن به كاركنان:

وقتي كه پايين ترين و ساده ترين كارگر يا كارمند يك سازمان باور كند كه ايده ها، تجارب، بينش، و افكار و پيشنهادات او مورد توجه قرار مي گيرد تحسين مي شود و اين مسئله باعث مي شود كه قدرت ذهني فرد آزاد گردد و موجب خلاقيت و ابتكار كاركنان بشود.

گام سوم): تهاجم بي وقفه و سيستماتيك به سمت علل جهالت و ناداني دسته جمعي:

از جمله عوامل و عللي كه موجب جهالت و ركود خلاقيت و ابتكار كاركنان در سازمان مي گردد عبارتند از:

1-ساختار سازماني كه باعث ايجاد شكافهايي بين بخش ها و دسته هاي سازماني مي شود.

2-سياست ها، قوانين و مقرراتي كه با فرآيند ارزش ها مغايرت دارد.

3-مديران بي رقيب، بي تاثير و غير پويا

4-رفتار هاي فرامديريتي كه افراد سازمان را بي انگيزه مي كند.

5-رفتارهاي نا عادلانه كه اخلاق و مفهوم سرنوشت مشترك را تخريب مي كند.

ممكن است انسانها خيلي باهوش و براي انجام دادن كارهاي بزرگ توانمند باشند، اما اين نيروي تجمعي مغزي آنهاست كه باعث انجام فعاليتهاي بزرگ مي‌شود. هوش سازماني عبارت است از ظرفيت يك بنگاه براي به كارگيري همه نيروي مغزي‌اش، و تمركز آن نيروي مغزي بر انجام مأموريتش.

براساس علم فیزیک می توانیم درباره نیروی مغزی از دست رفته بگوئیم که آنتروپی ایجاد میگردد. در ترمودینامیک، آنتروپی میزان اختلال در سیستم است مقدار انرژی که برای برونده زاینده در دسترس نیست. در مقایسه، می توانیم از سینتروپی صحبت کنیم که عبارتست از افزایش در انرژی یا نیروی مغزی در دسترس.

از نظر ریاضی، معادله پایه برای هوش سازمانی (OI) عبارتست از:

هوش خالص = نیروی مغزی در دسترسآنتروپی + سینتروپی

 

هوش سازماني از ديدگاه ويليام هلال

از نظر ويليام هلال ) 1998 ( هوش سازماني يعنی: ظرفيت يک سازمان براي ايجاد دانشواستفاده از آن براي وفق يافتن با محيط يا بازار از لحاظ استراتژيک. هوش سازماني شبيه بهIQ است، اما در يک سطح سازماني شکل گرفته است، که آن را iOIQ Organizational Intellgence Quotient مي ناميم و مانند IQ قابل اندازه گيري است. اگر سازمانها رهبران خوبيهمراه با استراتژي هاي زيرکانه و محيط مطلوب نداشته باشند، مانند انسانها ممکن است ازهوششان براي موفقيت استفاده نکنند و در زماني که نظريه هايی همچون يادگيري سازماني وداراييهاي ناملموس مورد استفاده قرار مي گيرند، ممکن است چگونگی اجرا و ارزيابی اينروشها، چگونگی ارتباط آنها با عملکرد و نحوه توسعه آنها، به سختی درک شود. هلال وهمكارانش هوش سازماني را تابعي از پنج زير سيستم شناختي مي دانند كه عبارت اند از:ساختار سازماني، فرهنگ، روابط ذي نفعان، مديريت دانش و فرايندهاياستراتژيكLiebowitz,2000

 

هوش سازماني از ديدگاه مك مستر

از ديدگاه مك مستر هوش سازماني قابليت يك سازمان است به عنوان يك كل، در افزايشاطلاعات، نوآوري دانش عمومي و عمل موثر برپايه ايجاد دانش تعريف مي شود. وی لانهمورچه ها را از لحاظ وجود هوش بررسي ميكند و بيان مي دارد كه لانه مورچه ها بي نهايتقابل انعطاف و قابل تعديل است. حساسيتها و ادراكات اين هوش، حساسيت ايجاد ميكند وبازخورد مي گيرد. اين كار براي يافتن غذا و حفظ لانه و بقاي گونه ها ادامه مي يابد. بعضي هابه طور باور نكردني خانه هايي سيستماتيك و كاملي مي سازند. دانش، هوش و ظرفيت و قابليتانجام اين كار كجاست؟ اين نه در ملكه هاست، نه قوانين و نه مراكز منبع و انبار. پس، انتظارداريم مورچه هايي بيابيم كه واقعا هوشمند و زيركند! هوش و دانش ارتباط، انه را ساختهاست.هوش سازماني منبعي است از آينده كه براي دستيابي به آن نياز داريم تا متفاوت فكر كنيم،متفاوت مديريت كنيم، و متفاوت سازماندهي كنيمMcMaster,1996

 

هوش سازماني از ديدگاه سیمیچ

سيميچ Simic هوش سازماني را اينگونه تعريف مي كند: توانايي فكري سازمان جهت حلمسائل سازم اني. در اين جا توجه روي انسجام توانايي هاي تكنيكي و توانايي هاي انساني جهتحل و مسائل و مشكلات مي باشد . صراحت هوش سازماني در بر گيرنده كلیت .,اطلاعات،تجربه، دانش و درك مسائل سازماني مي باشد

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سامانه هوش سازمانی :

شرح خدمت:

امروز استفاده از سامانه‌های هوش سازمانی(Business Intelligence) در بسیاری از سازمان‌ها و مؤسسات دنیا جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.هوش سازمانی فناوری جديدی است كه پس از جمع‌آوری، ذخيره، پاكسازی، تجميع، تحليل و بازيابي اطلاعات فرايند تصميم گيری را براي مديران آسان مي‌سازد. تجزيه و تحليل‌های اطلاعاتی در BI با ايجاد درك صحيحی از وضعيت فعلی، چشم‌انداز آينده تجاری سازمان را ترسيم نموده و در ارائه ديدگاه بلند مدت و استراتژيك به مديران كمك مي‌كند. تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی یک سامانه‌ هوش سازمانی مناسب برای دانشگاه تهران، - مانند دیگر سازمان‌ها در دنیا- ، بهره‌مندی هر چه بهتر کاربران و مخصوصاً مدیران سطوح مختلف را از دانش نهفته در داده‌های مختلف ممکن نموده و علاوه بر آن با حركت به سمت یکپارچه‌سازی در لایه داده، زمینه استقرار سازمان بلادرنگ را فراهم می‌نماید.

نحوه ارائه خدمت: اينترنتيآدرس الكترونيكي:

http://bi.ut.ac.ir

گروه كاربري:

مدیران ارشد و میانی

تلفن:61112142

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
ميزان مؤلفه‌های هوش سازمانی در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی printable.gif اين پژوهش شناسايی ميزان هوش سازمانی در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی بوده است. همچنين با توجه به مؤلفه هوش سازمانی، وضعيت هر يک از مؤلفه‌ها به تفکيک تعيين گرديده است. روش مورد استفاده از نوع توصيفی ـ پيمايشی و جامعۀ مورد مطالعه کارکنان سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی بودند. جامعه آماری 312 نفر از کارکنان با مدرک تحصيلی ليسانس و بالاتر را شامل می‌شود که با استفاده از فرمول کوکران نمونه‌ای به حجم 228 نفر از بين آنان انتخاب گرديد. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامۀ محقق‌ساخته با 95 سؤال بود که روايی صوری و محتوايی آن تأييد و پايايی آن 97/0 به دست آمد. برای تحليل داده‌ها از آمار توصيفی شامل فراوانی، درصد و ميانگين و آمار استنباطی شامل آزمون T يکسويه استفاده گرديده است. نتايج تحقيق نشان می‌دهد که هوش سازمانی جامعه مورد مطالعه با ميانگين تجربی 82/2 از ميانگين نظری 3 پايين‌تر است. بالاترين ميانگين به‌دست آمده مربوط به مؤلفه بينش راهبردی با 17/3 و کمترين مربوط به ساختار سازمانی و تغييرگرايی با 66/2 بوده است. با توجه به يافته‌های تحقيق راهکارهايی برای بهبود هوش سازمانی سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی ارائه شده است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×