پرش به


تصویر

سرمایه اولیه مورد نیاز برای پرورش قارچ

قارچ


3 پاسخ برای این موضوع

#1 gerahoon

gerahoon

  عضو جدید

 • عضو انجمن
 • ستاره
 • 1 ارسال

ارسالی سه شنبه ۲۶ دي ۹۱ - ۱۱:۳۶:۵۳

میخوام در مورد پرورش قارچ اطلاعات کسب کنم . اینکه چقدر زمین میخواد ؟ سرمایه اولیه چقدر باشه ؟ کلا بخوام شروع به این کار کنم جه مراحل و کارهایی رو باید انجام بدم؟

 

 

1.jpg

پیش نمایش پیوست ها

 • download (7).jpg

 • shayan, rezapz2, parichehr و 1 فرد دیگر این پست را پسندیده اند

#2 ata

ata

  عضو جدید

 • عضو انجمن
 • ستاره
 • 1 ارسال

ارسالی پنجشنبه ۲۸ دي ۹۱ - ۱۲:۰۶:۰۲

دوست عزیز برای شروع باید از متراژ کم شروع کنید . مثلا 50 متر .اینکار تجربه و تخصص هر دو به یک اندازه اهمیت دارند . شما بهتر است با سرمایه کم در اتاقی از منزل یا حمام و ... در کل محلی کوچکتر اقدام به پرورش قارچ نمایید . در کل پرورش قارچ شغلی است که باید برای سوددهی در کار در متراژ زیاد اقدام به تولید نمود.بیشتر سرمایه مورد نیاز شما مربوط به قفسه بندی و کمپوست میشود که در صورت تامین ایندو تهیه سایر لوازم کار مشکلی نخواهد بود . سی دی آموزشی مربوط به ساخت سالن در خانه و... وجود ندارد ولی اگر مایلید که کار را به صورت اصولی انجام دهید با هزینه ای کمتر از خرید سی دی میتوانید از بخش مشاوره غیر حضوری تولید قارچ در منزل کلیه راهنمایی ها را دریافت و با ارسال تصویر سالن خود نقشه مناسب را دریافت کنید
 • shayan, fatima, parichehr و 1 فرد دیگر این پست را پسندیده اند

#3 Sanaz6617

Sanaz6617

  کاربر فعال

 • عضو انجمن
 • ستارهستارهستاره
 • 386 ارسال

ارسالی سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۱ - ۱۹:۳۲:۵۲

مزایای کشت و پرورش قارچ

1.jpg
 تعدد مزایای کشت و پرورش قارچ در گذشته موجب می گردید تا کشور هایی که به تکنولوژی تولید این محصول دست یافته بودند آن را فاش نکرده و در اختیار سایر کشور ها قرار ندهند اما امروزه محققان و تولید کنندگان کشور های مختلف جهان، تلاش به مبادلۀ اطلاعات، تجربیات و تحقیقات علمی میان کشور های تولید کننده داشته و با برقراری و گسترش هرچه بیشتر این مبادلات سعی در آگاهی مردم نسبت به مزایای مصرف قارچ و به تبع آن گسترش تولید این مادۀ غذائی مفید دارند. از این رو کشور ما نیز باید بعنوان بک کشور در حال توسعه در راستای اجرای یکی از محور های مهم توسعه یعنی تأمین سلامت غذایی جامعه تلاشی گسترده را در جهت شناخت، مصرف و تولید این محصول با امکانات فراوان و بالقوۀ موجود آغاز نماید.
گرچه تلاش های کمی هم در این زمینه صورت نگرفته اما در مقایسه با امکانات موجود باید پا را فراتر گذاشته سهم عمده ای از بازار های جهانی را به خود اختصاص دهیم و این در حالیست که سرانۀ مصرف قارچ در کشور ما هم اکنون پائین ترین میزان یعنی معادل 100 تا 200 گرم در سال را نشان می دهد و این عدد بسیار کوچکی در مقابل مزایای فراوان قارچ است که علت اصلی آن را می توان در عدم گسترش فرهنگ شناخت، مصرف، تولید و صادرات این محصول با ارزش جستجو کرد. آشنایی با مختصر مزایای تولید قارچ مسلماً این تفکر را ایجاد می نماید که توجه به این محصول هر نوع خواسته ای را که یک تولید کننده از تولیدات خود دارد برآورده می سازد.

از جمله این مزایا عبارتند از


1- نیاز به فضای کم- کشت قارچ را در هر مکانی حتی به وسعت یک کیسه پلاستیکی به قطر 50 سانتیمتر نیز می توان انجام داد در صورتی که واحد های استاندارد تولیدی مساحتی معادل 78 مترمربع طبق الگوی کشور هلند دارند.
2- نیاز به سرمایۀ کم- کشت قارچ در یک کیسه حداکثر با مبلغی معادل 1000 تومان امکان پذیر است در حالیکه هزینۀ تولید یک دوره قارچ در یک سالن 78 متر مربعی استاندارد برای به دست آوردن یک تن محصول شامل هزینه های آب ـ برق ـ سوخت ـ بذر ـ بستر ـ آفت کش ـ استهلاک ساختمان و تاسیسات و نیروی کارگری فقط 350،000 تا 450,000 تومان است.
3- زود بازدهی محصول - یک دورۀ کامل پرورش قارچ شامل دوره های کاشت ـ داشت و برداشت به صورت غیر حرفه ای حداکثر 60 روز و به صورت حرفه ای حداکثر 35 روز می باشد.
4- راندمان بیولوژیکی بالا- میزان باردهی محصول در مورد قارچ های صدفی اغلب بیش از 100درصد بوده و این میزان محصول قارچ را در ردیف محصولات با راندمان بیولوژیکی بالا در دنیا قرار داده است.
5- امکان کشت در هر آب و هوایی - علاوه بر این که قارچ ها به طور طبیعی دراکثر نقاط جهان رشد می کنند اما کشت کنترل شده آن ها نیز به دلیل امکان ایجاد محیطی در سالن های تولید تقریباً در هر نوع آب و هوایی امکان پذیر بوده و از این حیث هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.
6- امکان تهیۀ مواد اولیه در داخل کشور- عمده ترین مواد اولیه در تولید انواع قارچ کاه ـ کود مرغی و بذر است که در حال حاضر در کشور ما به وفور و با قیمت مناسب قابل تهیه می باشد.
7- امکان صادرات محصول- صادرات این محصول در انحصار نبوده و به راحتی می توان قارچ تازه و یا انواع فرآورده های آن را به کشور های مختلف صادر و از درآمد خاص حاصل از صادرات این محصول با ارزش برخوردار شد.
8- فرآورده های جنبی متعدد - از قارچ می توان فرآورده های جنبی متعددی همچون ترشی ـ مربا ـ شور ـ بلنچ ـ منجمد ـ خشک ـ پودر ـ کالباس ـ برگر ـ کنسرو و یا سایر فراورده های دیگر را بدست آورد که علاوه بر ایجاد تنوع در مصرف محصول ارزش افزوده فراوانی را به همراه خواهد داشت.
9- جوانب مختلف صنعت - علاوه بر مصرف قارچ در صنایع مختلف داروئی و غذایی تولید آن را نیز می توان در هر سطحی یعنی تولید خانگی جهت مصارف خانگی ـ تولید جانبی به منظور تأمین کمک هزینه های زندگی و نیز تولیدات صنعتی جهت مصارف داروئی و غذایی انجام داد که هر تیپ از تولیدات فوق و به هر منظور در مقایسه با طیف متعددی از تولیدات دیگر نیاز به سرمایه گذاری بسیار کمتری دارد.
10- زیبائی صنعت - تولید قارچ چه به صورت تفریحی ـ خانگی و یا صنعتی از زیبائی خاصی برخوردار بوده و تولید آن همواره انسان را به هیجان آورده و موجب شگفتی می گردد این امر حاصل زیبائی صنعت بوده و همواره افراد زیادی را به خود جلب نموده است.
بررسی صنعت
امروزه در اکثر کشور های پیشرفته کشت و پرورش قارچ با تکنولوژی بالا و با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک در مقیاس های وسیع به منظور مصارف داخلی ـ فرآورده سازی و نهایتاً صادرات صورت می پذیرد. این کارخانجات با تشکیل تعاونی های تولید و تجمیع سرمایۀ سهامداران راه اندازی و محصولات خود را به کشور های مختلف صادر می کنند.
در کشور ما نیز امکان احداث کارخانجاتی از این قبیل و با تکنولوژی بالا قطعاً امکان پذیر است و در شرایطی حتی امکان مشارکت و استفاده از سرمایه گذاری خارجی نیز به دلیل وجود پارامتر های متنوع مورد نیاز جهت تولید انبوه قارچ در کشور از جمله وجود 11 اقلیم از 13 اقلیم موجود در جهان ـ فراوانی مواد اولیۀ ارزان قیمت ـ نیروی انسانی متخصص و غیر متخصص فراوان و ارزان قیمت ـ سوخت ارزان ـ زمین ـ وجود بازار های داخلی و خارجی متعدد ـ سهولت و امکان صادرات با هزینه های کم به دلیل نزدیکی به بازارهای عمدۀ مصرف خارجی ـ سرمایه های راکد و سرگردان ـ عدم اجرای پروژه های کلان در این بخش و سایر موارد دیگر وجود دارد اما متأسفانه و علیرغم تمامی فاکتورهای مثبت در تولید این محصول با ارزش همواره سعی گردیده که وانمود شود تولید قارچ در شرایط فوق العاده خاص و احداث و راه اندازی واحد های تولیدی کوچک بدون صرفه و صلاح اقتصادی و احداث و راه اندازی واحدهای بزرگ تر نیازمند سرمایه گذاری میلیاردی است و امکان فروش محصول وجود نداشته و اصلاً مردم قارچ را نمی شناسند و تمامی کسانی که در این زمینه سرمایه گذاری نموده اند ورشکست شده و تمامی علوم و آموزش هایی که در این رشته اعلام می شود ناقص و فاقد کاربرد عملی است.
اما با بررسی عمیق تر و اندکی مطالعه می توان دریافت که در تمام کشور هایی که نقش عظیمی در تولید و صادرات قارچ داشته اند این روند به یکباره شکل نگرفته و این تولید کنندگان بزرگ نیز روزی کار خود را با روش های سنتی و ابزار ساده مرسوم در آن زمان شروع کرده و با پی بردن به مزایای فراوان و جایگاه پر اهمیت قارچ در میان سایر محصولات کشاورزی انگیزۀ لازم در توسعۀ هر چه بیشتر این محصول با استفاده از تکنیک های جدید را ایجاد نموده و رفته رفته گوی سبقت را از دیگران ربوده و اکنون با تبدیل شدن به بزرگترین صادرکنندگان قارچ جایگاه و درآمد قابل تأملی را برای خود تعریف نموده اند.
داشتن تفکر مثبت ما را وادرا به اذعان این مهم می نماید که اگر هر خانم خانه دار ایرانی با هزینه ای معادل 1000 تومان و با در اختیار داشتن فضایی به اندازه 30 سانتیمتر مربع و با ساده ترین ابزار موجود در خانه بتواند به تولید خانگی قارچ بپردازد، ضمن کمک به اقتصاد خانواده کاری تفریحی همچون پرورش گیاهان تزئینی و شاید آسان تر از آن انجام داده و در نهایت به تولید قارچ بعنوان غذایی با ارزش پرداخته و علاوه بر توسعۀ فرهنگ تولید ولو کمترین مقیاس موجود به بالا بردن سرانۀ مصرف این محصول مفید کشاورزی کمک بزرگی را نموده است. همچنین تولید کوچک انگیزه های بزرگتری را در کودکان ما ایجاد کرده و با مشاهدۀ شرایط سادۀ پرورش قارچ ها آن ها را وا می دارد تا در آینده بتوانند با کمترین سرمایه ای به انجام کارهای تولیدی بپردازند. هزینۀ احداث یک واحد تولیدی استاندارد با مساحتی معادل 78 متر مربع طبق الگوی کشور هلند بعنوان بزرگترین صادر کننده قارچ دکمه ای دنیا شامل هزینه های ساخت سالن با بهترین مصالح ـ خرید و نصب تأسیسات متناسب با الگوهای علمی تولید ـ خرید تجهیزات مورد نیاز و هزینۀ یک دوره کشت قارچ به نرخ امروز بیشتر از پنج میلیون تومان نبوده در حالیکه این هزینه از هزینه راه اندازی بسیاری از مشاغل دیگر کمتر می باشد. همانگونه که قبلاً نیز ذکر گردید هزینۀ تولید یک کیلوگرم قارچ امروز بیشتر از 350 تا 450 نبوده در حالیکه قیمت فروش یک کیلوگرم قارچ فله ای درجه 2 در حال حاضر حداقل 2000 تومان بوده و عدم توازن بین عرضه و تقاضا به دلیل عدم سرمایه گذاری مناسب در این بخش و نیز کمبود محصول موجب گردیده که هیچگاه قیمت قارچ از این میزان تنزل نکرده و همواره رو به افزایش باشد.
آشنایی با اصول قارچ صدفی
در یک تقسیم بندی ساده و عامیانه می توان قارچ ها را در سه گروه قارچ های خوراکی ـ داروئی و سمی مورد شناخت و مطالعه قرار داد از این میان قارچ های صدفی متنوعی یافت می شوند که از خواص داروئی و ارزش غذایی بالایی برخوردارند قارچ های صدفی به طور طبیعی در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری اغلب بر روی اندام های زنده و مردۀ گیاهی رشد می کنند بکارگیری روش های ساده و پرورش قارچ صدفی و نیز راندمان بالای تولید این محصول که اغلب بیش از 100 درصد می باشد این امکان را فراهم ساخته که در اکثر مناطق با فراهم ساختن شرایط محیطی لازم نسبت به کشت و پرورش این قارچ در مقیاس های محدود و یا غیر محدود اقدامات وسیعی صورت پذیرد . به منظور پرورش قارچ صدفی در مقیاس محدود در نظر داشتن شرایط و مراحل ذیل ضروری و پیشنهاد می گردد در صورت موفقیت، هر گونه اقدامی در جهت راه اندازی واحد های تولیدی را موکول به کسب دانش و مهارت فنی و تخصصی همچون اجرای الگو های استاندار نموده تا علاوه بر گام برداشتن به سمت سرمایه گذاری صحیح در تقویت انگیزه بعنوان یک تولید کننده مسیر های موفقیت را تجربه نمایند .

شرایط مکانی
پرورش قارچ صدفی در هر مکان که فاقد آلودگی مانند آلودگی حاصل از وجود کودهای حیوانی باشد امکان پذیر بوده توصیه می شود مکان مورد نظر از پوشش سقف مناسب برخوردار تا از نوسانات شدید دمای محیط کاسته شود بدین منظور می توان از فضاهای خالی موجود در منازل و آپارتمان ها نظیر زیر زمین ـ پارکینگ ـ انباری و یا هر مکان دیگر صرفنظر از وسعت آن استفاده نمود .
مواد اولیه
برای پرورش قارچ صدفی از کاه گندم خرد شده ـ بذر قارچ و کیسه پلاستیکی استفاده می شود .

عوامل محیطی
دما ـ رطوبت ـ نور و تهویه از عوامل مهم تولید قارچ صدفی می باشند .

تهیۀ بستر قارچ صدفی
جهت تهیۀ بستر قارچ صدفی به میزان 3 تا 4 کیلوگرم کاه خرد شده را در یک گونی از جنس پلاستیک قرار داده به وسیلۀ مقداری نخ نایلونی درب آن را بسته و در ظرفی که از قبل برای جوشاندن کاه در نظر گرفته ایم قرار داده و مقداری آب به آن اضافه می کنیم تا گونی به طور کامل در آب غوطه ور گردد سپس اقدام به گرم کردن آب تا رسیدن با دمای جوش می نماییم از زمانی که آب شروع به جوشیدن نمود به مدت 2 ساعت عمل پاستوریزه کردن کاه موجود در گونی را ادامه داده و سپس شعله مربوط را خاموش و آب ظرف را تخلیه نموده و گونی محتوی کاه را به صورت بسته در مکانی فاقد آلودگی قرار داده تا ضمن تخلیه کامل از آب موجود مرحله خنک سازی اولیه نیز صورت پذیرد .

بذر زنی
پس از اطمینان از تخلیۀ کامل آب کاه موجود در گونی آن را به مکانی بسته منتقل کرده و پس از ضدعفونی کردن کف محیط توسط مواد ضدعفونی کننده همچون الکل اقدام به تخلیۀ کاه از گونی و پهن نمودن آن در لایه ای به ارتفاع 15-10 سانتیمتر نموده و اجازه می دهیم تا کاه پهن شده ضمن خنک شدن نهایی مقداری دیگر از رطوبت خود را از دست بدهد به نحوی که با لمس نمودن و فشردن آن دست کمی مرطوب و هیچگونه گرمایی احساس نشود .پس از این مرحله کاه خشک موجود تبدیل به حدود 12-10 کیلوگرم کاه پاستوریزه و مرطوب گردیده که به طور معمول با 300 تا 500 گرم بذر بسته به میزان دلخواه از عملکرد بذر پاشی و مخلوط می گردد برای انجام مراحل فوق دست ها از قبل می بایست توسط مواد ضدعفونی کننده همچون الکل کاملاً ضدعفونی گردند .

آماده سازی کیسه کشت
مخلوط تهیه شده در درون کیسه های پلاستیکی شفاف به ارتفاع 80 سانتیمتر و قطر 30 سانتیمتر ریخته شده و توسط نخ نایلونی درب آن بسته می شود ضخامت کیسه های پلاستیکی باید متناسب باشد تا مانع از انتقال دما از محیط به بستر و یا بالعکس نگردد باید توجه داشت به هنگام پر کردن کیسه ها از فشار دادن کاه و تخلیه اکسیژن موجود درون کیسه خودداری گردد .

مراحل نگهداری
کیسۀ آماده شده به مدت 3 هفته در دمای 24 درجۀ سانتیگراد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری می شود در این مدت نیازی به رطوبت و تهویۀ مکان مورد نظر نیست ، پس از گذشت این مدت و پوشیده شدن حداقل 70 درصد سطح کیسه از تارهای سفید رنگ بنام ریسه(میسیلیوم) اقدام به ایجاد شکافهای بعلاوه ای شکل به طول 1 سانتیمتر و به فاصلۀ 10 سانتیمتر از هر جهت در پیرامون کیسۀ کشت نموده و با کاهش دما از 24 به 18 درجه سانتیگراد و افزایش رطوبت از طریق آبپاشی کف محیط و یا اسپری کردن آب روی کیسه ها و نیز تهویۀ هوای محیط چند نوبت در روز ، همچنین روشن نمودن یک عدد لامپ در ساعات تاریکی شرایط مناسبی را جهت باردهی قارچ فراهم می آوریم .

برداشت محصول
دورۀ برداشت محصول معمولاً طی 3 چین در 3 دورۀ 7 تا 10 روزه انجام شده و انتظار می رود با اعمال مراقبتهای صحیح و به موقع حداقل به میزان 3 تا 4 کیلوگرم قارچ تازه از هر کیسه برداشت شود.

 


آشنایی با اصول پرورش قارچ دکمه ای
نظر به اینکه قارچ های دکمه ای از جمله تجزیه کننده های ثانویه هستند نیازمندند بر روی مواد آلی که قبلاًَ مورد تجزیه میکروبی قرار گرفته است مستقر گردیده و رشد نماید به این فرآیند میکروبی که طی آن مواد آلی تخمیر شده و مورد تجزیه قرار می گیرند کمپوستینگ یا کود سازی گفته و طبق این تعریف می توان دریافت قارچ دکمه ای بر خلاف قارچ های صدفی جهت تأمین غذای مورد نیاز خود احتیاج به مواد دیگری به غیر از کاه در بستر کشت داشته که برای تهیۀ کمپوست باید در نظر گرفته شوند. این مواد شامل انواع کودهای حیوانی بعنوان مکملهای غذائی ـ انواع کنسانتره بعنوان افزودنی ها ـ مواد معدنی و کودهای ازته می باشند که تحت شرایط خاص و طبق فرمول های تعریف شده تهیه و در فرآیند کمپوست سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این فرمول ها متنوع بوده و تا کنون فرمول خاصی بعنوان یک فرمول کلی و جهانی بمنظور مصرف در سراسر جهان ارائه نگردیده و در هر منطقه ای که کار کشت و پرورش قارچ دکمه ای صورت می پذیرد بر حسب مواد اولیۀ موجود ممکن است از یک یا چند فرمول منطبق با شرایط آن منطقه استفاده شود. فرمول رایجی که هم اکنون در اکثر واحد های کشت و پرورش قارچ دکمه ای در کشور ما مورد استفاده قرار میگیرد متشکل از موادی همچون کاه گندم ـ کود مرغی ـ اوره ـ ملاس چغندر قند و پودر سنگ گچ بوده که تهیۀ آنها در اکثر مناطق کشور به راحتی و به وفور امکان پذیر است.

مراحل پرورش قارچ دکمه ای
هر واحد پرورش قارچ دکمه ای صرف نظر از مقیاس تولید چنانچه کمپوست مورد نیاز را خود تهیه نماید در کل دارای سه بخش تولید شامل بخش فرآوری کمپوست ـ بخش فرآوری خاک پوششی و بخش تولید قارچ می باشند که در عمل از امکانات فراهم شده در فرآوری کمپوست به منظور فرآوری خاک پوششی نیز می توان بهره برده و در واقع بخش فرآوری خاک پوششی فرعی و در اصل هر واحد پرورش قارچ دکمه ای که خود اقدام به تهیه کمپوست می نماید از دو بخش اصلی فراوری کمپوست و تولید قارچ تشکیل می گردد. عملیات فرآوری کمپوست را می توان در پیست های کمپوست سازی و سپس پاستوریزاسیون آن را در سالن های تولید و یا سالن خاصی که بدین منظور احداث گردیده انجام داد. با اجرای برنامه زمانبندی و استفاده از تکنیک های جدید در فرآوری کمپوست می توان ترتیبی اتخاذ نمود تا بطور متوالی سالن های تولید حداکثر در مدت زمانی 2 ماهه یک دوره کامل کاشت ـ داشت و برداشت را پشت سر بگذارند. با استفاده از این روش کشت و پرورش قارچ دکمه ای را که پیش از این در هر سال حدود 3 تا 4 دوره بیشتر اجراء نمی گردید به 5 تا 6 دوره افزایش داده و علاوه بر این با قفسه بندی نمودن سالن های تولید سطح زیر کشت هر سالن را حداقل به 2 برابر افزایش داده که تمام این عوامل در بالا بردن کارائی واحدهای تولیدی نقش بسزائی دارد.

کمپوست سازی
در این عملیات که در دو مرحلۀ تخمیر و پاستوریزاسیون صورت می پذیرد مواد اولیه طبق فرمول از قبل تهیه و ضمن مخلوط نمودن آن ها به روش های معمول شرایطی فراهم می گردد تا در اثر انباشته شدن تودۀ مواد تخمیر لازم صورت پذیرد پس از سپری شدن این مرحله با اجرای عملیات پاستوریزاسیون کمپوست سازی تکمیل و عاری از میکرو اورگانیسم های نا خواسته تا حد امکان گردیده و بستری مناسب جهت تأمین مواد غذایی لازم برای پرورش قارچ دکمه ای فراهم می شود. موفقیت هر چه بیشتر در تولید قارچ دکمه ای تا حدود زیادی بسته به موفقیت در ساخت کمپوست بعنوان تنها منبع تأمین مواد غذایی جهت رشد قارچ داشته و چنانچه این عملیات مبتنی بر فراگیری علوم و دانش فنی مربوط و آموزش های لازم باشد پرورش قارچ دکمه ای کاری آسان و پر درآمد و موجب رضایت کامل پرورش دهندگان از هر حیث خواهد بود.
بذر زنی
پس از اتمام عملیات کمپوست سازی و خنک نمودن آن اقدام به بذر زنی نموده این کار را می توان در سالن پاستوریزاسیون و یا سالن های تولید بسته به روش های موجود انجام داد در هر حال میزان بذر مصرفی 3 تا 5 درصد وزن کمپوست موجود و بنابر سویه مناسب و انتخاب گردیده می باشد.انتخاب سویه مناسب موجب می گردد محصول تولید شده در شرایط نامساعد محیطی همچنین مقابله با بیماری ها مقاومت بیشتری از خود نشان داده و در شکل ظاهری و به تبع آن بازار پسندی محصولات تولیدی و حتی میزان باردهی بهترین حالت ممکن را داشته باشد.

پنجه دوانی
پس از انجام عملیات بذر زنی کمپوست مرحله پنجه دوانی که در واقع همان دورۀ کاشت و داشت قارچ های دکمه ای است آغاز و در حالیکه این دوره در سالن های تولید انجام می پذیرد می بایست تمامی شرایط لازم محیطی از قبیل دما شامل گرما و سرما ـ رطوبت ـ نور و تهویه به نحو مطلوب و متناسب با پرورش قارچ دکمه ای فراهم تا بتوان حداکثر محصول را به لحاظ کمی و کیفی بدست آورد. فراهم نمودن این شرایط کار چندان دشواری نبوده و با کسب دانش فنی لازم و استفاده از تأسیسات ارزان قیمت می توان به ایجاد محیطی مناسب جهت پرورش قارچ پرداخت.
برداشت
پس از سپری شدن دورۀ پنجه دوانی (کاشت وداشت) و رشد کامل ریسه ها در بستر شرایط محیطی را به گونه ای تغییر می دهیم تا قارچ استعداد خود را برای تولید اندام باردهی بروز داده و گره های اولیه در سطح بستر تشکیل گردد با تهویۀ مناسب و کاهش دمای محیطی این شرایط ایجاد و رشد سریع کلاهک را شاهد خواهیم بود باردهی محصول در دوره برداشت که معمولاً در زمانی به مدت 21 روز تا 30 روز انجام می شود. بستگی به پارامتر های متعددی از قبیل کمیت و کیفیت کمپوست، بذر انتخاب شده و ایجاد شرایط مطلوبی از عوامل محیطی در سالن ها همچنین مدیریت مبارزه با آفات و بیماری ها داشته که در هر صورت و حتی در شرایط نامطلوب و به کارگیری روش های غیر حرفه ای و سنتی انتظار می رود از هر تن کمپوست موجود در سالن های تولید بین 16 تا 18 درصد محصول یعنی 160 تا 180 کیلوگرم قارچ تازه با تعریف شرایط فعلی این صنعت در کشور حاصل که به تناسب هزینه های اجرایی و فروش محصول بدست آمده به صورت فله ای و بعنوان محصول درجه 2 حداقل 100 درصد سودآوری به ازاء هزینه های انجام گردیده عاید تولید کنندگان خواهد کرد. مجدداً یادآوری می گردد ارقام فوق در بدترین شرایط تولید موسوم به تولید نا مطلوب در نظر گرفته شده .
نظافت
سالن های تولید قارچ باید در طی دورۀ کاشت ـ داشت و برداشت فاقد هر گونه آلودگی بوده و رعایت اصول بهداشتی و نظافت سالن ها تا حد زیادی در سلامت محصول تأثیر داشته لیکن تولید کنندگان چه قبل از آغاز به کار در سالن های تولید و چه در حین اجرای دورۀ پرورش قارچ از روش های متفاوتی در حفظ بهداشت محیط استفاده مینماید. آموزش کارکنان ـ رعایت اصول بهداشتی ـ اجرای برنامه های بهداشتی در احداث واحد های تولیدی و نیز بکار¬گیری موانع فیزیکی از جمله روش هایی در مبارزه آفات و بیماری هاست اما آنچه که بعنوان یک اصل کلی در مقابله با آفات و بیماری ها درنظر گرفته می شود و پیشگیری و نه مبارزه است که با کسب دانش لازم مقابله و پیشگیری کار سختی نخواهد بود در هر صورت برای هر محصولی وجود آفات و بیماری ها اجتناب ناپذیر بوده اما در نظر داشتن این نکته ضروری است که توجه به مسئله آفات و بیماری های خاص سالن های تولید امنیت سرمایه گذاری را تأمین و بی تفاوتی نسبت به آن البته خساراتی را در بر خواهد داشت.
صنایع جانبی
نظر به اهمیت و ارزش غذایی فراوان، قارچ ها از دیرباز این تفکر وجود داشته که چگونه می توان قارچ ها را برای مدت طولانی تری نگهداری کرد. گرچه این معنا نیز به غلط تفسیر و از آن به ماندگاری کم قارچ ها تعبیر شده اما باید توجه داشت که در صورت انتخاب سویه مناسب از بذر و تهیۀ بستر مناسب کشت همچنین رعایت اصول علمی در تولید و دقت در اجرای مراحل برداشت، نگهداری، بسته بندی و حمل می توان اذعان داشت پایداری قارچ کمتر از سایر محصولات کشاورزی همچون آلبالو ـ گیلاس ـ انگور ـ زرد آلو ـ هلو ـ موز ـ آلو زرد ـ گوجه فرنگی و انواع سبزیجات نیست و درمواردی که ایجاب می کند قارچ به طور روزانه و تازه مورد مصرف قرار گیرد باید حداقل شرایط لازم که برای نگهداری سایر محصولات کشاورزی لازم است برای قارچ نیز در نظر گرفته شود و اگر قصد داریم قارچ را برای مدت های طولانی تر نگهداری نماییم لازم است از روش های متداول استفاده نموده که گرچه هزینه بر می باشند اما هر میزان سرمایه گذاری دراین زمینه درآمد کافی ایجاد تا توجیه اقتصادی مثبتی را در برداشته باشد باید در نظر داشت این روند جایگاه خاص خود را در صنایع غذایی و پرورش قارچ پیدا کرده و از اهمیت بسزایی برخورد گشته از آنجایی که امروزه قارچ تازه با روش های صحیح از یک قاره به قاره ای دیگر فرستاده شده بدون این که کوچکترین تغییری در کیفیت آن ایجاد گردد می توان دریافت که روش های مدرن جایگزین شیوه های سنتی فعلی و معمول در کشور ما گردیده و در صورتیکه فاصله ما با دستیابی و به کارگیری این روش های جدید زیاد است شاید بهتر باشد به جای چانه زنی ناشی از برداشتهای عامیانه و غیر علمی در بحث میزان ماندگاری قارچ به فکر چاره اندیشی لازم در اجرای تکنیک های متداول و به روز دنیا باشیم. از جمله این روش ها که هم اکنون و در اکثر کشورهای تولید کننده و صادر کننده ، عمده قارچ مورد استفاده قرار می گیرد می توان به روشهای مختلف خشک کردن قارچ از جمله خشک کردن تحت خلاء ـ خشک کردن انجمادی ـ خشک کردن در سطح حرارت دیده و خشک کردن با جابجایی هوا و نیز روش های مختلف در کنسرو کردن ـ منجمد نمودن و تهیه مربا ـ شور و ترشی از قارچ اشاره کرد که امکان نگهداری طولانی مدت آن را علاوه بر تأمین تقاضا جهت ذائقه های متفاوت فراهم ساخته و شرایط لازم برای صادرات این محصول را به هر نحوی ایجاد نموده و ارزش افزوده بالایی را برای آن رقم می زند. به عنوان مثال می توان به ارزش 3 انس قارچ صدفی خشک یعنی معادل 75 گرم قارچ فرآوری شده اشاره کرد که در حال حاضر در بازارهای بین المللی به مبلغ 15 دلار مورد معامله قرار می گیرد. بدیهی است به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توان دربخش سایتهای مرتبط به مطالعه این موضوع پرداخت.
سایتهای مرتبط
سرعت تحقیقات در علوم مختلف موجب گردیده تا حد و مرزی برای دانسته های علمی قائل نشده و این در حالی است که ابزارهای جدید در ارتباطات همچون اینترنت نیز سبب شده تا فواصل برای دسترسی به آخرین یافته های علمی در جهان روز به روز کمتر و همین امر باعث گردیده تا در هر زمانی که اراده کنیم در زمینه های متفاوت به کسب معلومات تازه بپردازیم، به موازات سهولت ایجاد شده در کسب اطلاعات مورد نیاز تعدد مطالب نیز از سوی دیگر دستیابی سریع به اطلاعات مفید را نیز اندکی مشکل می سازد از این رو در وب سایت قارچ طلایی این امکان تعبیه گردیده تا با حضور در صحفه سایت های مرتبط با بهترین سایتهای علمی موجود در رابطه با قارچ آشنا و در موضوعات مختلف مورد نیاز خود به مطالعه بپردازید .
- پرورش قارچ صدفی
http://www.mycowest....ow/i-grow-1.htm
- پرورش قارچ دکمه ای
http://www.fungi.com/
- آشنایی با گونه های مختلف قارچ
http://www.rogersmushrooms.com/
- بذر قارچ
http://mushroomspawn.cas.psu.edu/
- تصاویر قارچ ها
http://www.fungaljun...guide/index.htm
- قارچ خشک
http://www.dried-mus...-mushrooms.html


 • shayan, fatima, parichehr و 1 فرد دیگر این پست را پسندیده اند

#4 Sanaz6617

Sanaz6617

  کاربر فعال

 • عضو انجمن
 • ستارهستارهستاره
 • 386 ارسال

ارسالی چهارشنبه ۱۱ بهمن ۹۱ - ۰۹:۳۴:۳۴

قابل توجه علاقه مندان به کشت قارچ دکمه ای

قارچ خوراکی دکمه ای
مدت نسبتاً مدیدی است که در سطح کشور از رونق مناسب و مطلوب از لحاظ اقتصادی برخوردار می باشد، طی سالهای گذشته مصرف سرانه قارچ دکمه ای،روندی صعودی پیدا کرده و وضعیت عرضه و تقاضا در شرایط نسبتاً مطلوبی قرار دارد،که جوابگوی باز پرداخت هزینه های تولید کنندگان قارچ می باشد.


تصویر

جهت شروع فعالیت در زمینه کشت و پرورش قارچ دکمه ای نیازمند احداث حد اقل یک واحد استاندارد تولید قارچ دکمه ای بوده که چنین تعریفی مشتمل بر تهیه و خرید و آماده سازی زمین مورد نیاز طرح و نیز احداث ساختمانها و سالنهای تولید و همچنین صرف سرمایه گذاری جهت خرید و نصب ماشین آلات، ادوات و دستگاه های مورد نیاز در کلیه مراحل کاشت، داشت و برداشت می باشد

تصویر

پروسه تولید قارچ دکمه ای در مقایسه با قارچ صدفی بسیار پیچیده تر و مستلزم دانش فنی و تخصص بالا و نیز اعمال سرمایه گذاری به مراتب بیشتر و همچنین اعمال صحیح نکات فنی در تمامی مراحل تولید می باشد

تصویر

در تولید قارچ دکمه ای از مواد اولیه ای شامل کاه و کلش گندم ،کود مرغی ،خاک پیت ،بذر قارچ و.....استفاده شده مضافاً بر اینکه تمامی مواد اولیه ساخت بستر تولید قارچ دکمه ای (کمپوست) می بایست پس از تهیه و خریداری طبق روشهای مختلف موجود آماده سازی و پاستوریزه گردد
در یک واحد کشت و پرورش قارچ دکمه ای مراحل تولید کمپوست با استفاده از ادوات و ماشین آلات تخصصی خود انجام گرفته و همچنین در مراحل داشت و نگهداری از کلیه امکانات فنی و مهندسی جهت تولید و تاًمین حرارت ،رطوبت و اکسیژن موردنیاز رشد و پرورش قارچ استفاده و در مراحل برداشت با استفاده از تکنولوژی روز جهت برداشت و بسته بندی محصول تولیدی و عرضه آن به بازار مصرف انجام می شود .در تمامی مراحل فوق اعمال یک مدیریت صحیح در کلیه موارد مطروحه نیازمند اطلاعات و دانش علمی و عملی بسیار بوده و صرفنظر ازمیزان سرمایه گذاری کلان مورد نیاز آن، نیازمند تلاش و پشتکار فراوان می باشد
تصویر

موفقیت واحد های بزرگ تولید قارچ دکمه ای کشور که در حال حاضر جوابگوی بخش اعظمی از نیاز سالیانه قارچ دکمه ای کشور را تاًمین می کنند مبین اعمال صحیح مدیریت تولید در تمامی مراحل ذکر شده بوده و نیز پویایی و بازدهی مطلوب این حرفه را بیان می دارد

تصویر

در حال حاضر حداقل میزان سرمایه گذاری در این بخش و همچنین شرح کامل خصوصیات فنی موردنیاز جهت احداث حداقل یک واحد تولیدی کشت و پرورش قارچ دکمه ای از طرف وزارت جهاد کشاورزی بررسی و تبیین شده است.بر طبق این طرح و بررسی کاملاً پرواضح است که عملاً سرمایه گذاری در زمینه احداث کارخا نجات قارچ دکمه ای با توجه به ظوابط و دستور العمل های موجود،مستلزم صرف سرمایه گذاری کلان از طرف متقاضی این صنعت و حرفه می باشد.که در شرایط متعارف در نواحی مختلف کشور این میزان از 300 میلیون تومان تا 700 میلیون تومان بسته به فاکتورهای موجود متغییر می باشد(فاکتورهای مهم میزان سرمایه گذاری در احداث و راه اندازی یک کارخانه قارچ دکمه ای شامل میزان تولید سالیانه،انتخاب زمین اجرای طرح و قیمت آن و همچنین تنوع صرف سرمایه گذاری در مراحل ساخت،ماشین آلات و ادوات می باشد)
تصویر


اهم فعالیت شرکت خدمات کشاورزی سبز دامن چالوس در زمینه اجرای طرح های کشت و پرورش قارچ دکمه ای بصورت طرح های پیشنهادی ذیل به حضور شما متقاضی گرامی ارایه می گردد
با توجه به مطالب گفته شده در ابتدای این متن پر واضح است که تصمیم گیری جهت احداث و راه اندازی حد اقل یک واحد کشت و پرورش قارچ دکمه ا ی ( با توجه به ضوابط موجود از طرف ارگانهای زیربط) عملاً از عهده و توان کاری و مالی هر فرد و متقاضی این حرفه خارج می باشد ولیکن با تمهیداتی که شرکت سبزدامن چالوس اندیشیده است شما متقاضی گرامی می توانید با کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد مراحل مختلف کشت و پرورش قارچ دکمه ای از خدمات نوین و منحصر به فرد این شرکت بهره مند گردید

تصویر


شرح خدمات شرکت سبزدامن چالوس جهت فعالیت در زمینه کشت و پرورش قارچ دکمه ای در دو مقوله فعالیت نیمه حرفه ای و فعالیت حرفه ای بیان می گردد
الف - کشت و پرورش قارچ دکمه ای به صورت فعالیت نیمه حرفه ای
جهت فعالیت در زمینه کشت و پرورش قارچ دکمه ای به صورت نیمه حرفه ای می توان با خرید کمپوست آماده قارچ دکمه ای ( کمپوست اصطلاحاً به کیسه حاوی بستر کشت مشتمل بر مواد اولیه مورد نیاز پاستوریزه شده و آماده باردهی اطلاق می گردد.) نه تنها از صرف سرمایه گذاری سنگین ادوات و ماشین آلات تولید کمپوست صرفنظر نمود بلکه متقاضی کشت و پرورش صرفاً با ساخت یا در اختیار داشتن سالنهای استاندارد و یا مناسب جهت پرورش ( مراحل داشت و برداشت ) مطابق با استاندارد های موجود و ارائه نکات کار شناسی توسط کار شناسان این شرکت به صورت کاملاً ساده تر از لحاظ سختی کار و پروسه پرورش و نیز میزان سرمایه گذاری اقدام نماید. بدیهی است مراحل کاشت صرفنظر شده و صرفاً مراحل داشت و برداشت صورت می پذیرد
در صورتی که متقاضی کشت و پرورش قارچ خوراکی بتواند تمهیدات لازم جهت احداث و آماده سازی حداقل یک سالن کشت و پرورش ( به مساحت 50 تا 100 متر مربع ) را فراهم نماید می تواند با صرف سرمایه گذاری بسیار اندک شامل هزینه قفسه بندی و نیز خرید دستگاهای گرم کننده و رطوبت ساز و... با خرید کمپوست آماده قارچ دکمه ای فعالیت خود را آغاز نماید.
حداقل میزان و سطح فضای مورد نیاز 50 تا 100 متر مربع بوده که می توان از فضا های موجود شامل پارکینگ سرپوشیده،زیرزمین،یک اطاق بزرگ یا یک انبار جهت سالن کشت و پرورش قارچ دکمه ای استفاده نمود. میزان سرمایه گذاری برای چنین واحد هایی صرفاً هزینه های ساخت قفسه بندی چوبی یا فلزی مورد نیاز کمپوست ها و همچنین خرید دستگاه های مورد نیاز مراحل تولید قارچ دکمه ای ( دستگا ه گرم کننده، رطوبت ساز و... ) می باشد که در وسعت سالن هایی از 50 تا 100 متر مربع از 5/000/000 ایال تا 15/000/000 ریال متغییر می باشد.
در صورتی که متقاضی چنین مکانهایی را در اختیار نداشته باشد بهترین تو صیه کارشناسان این شرکت رهن یا اجاره سالیانه چنین فضاهایی می باشد که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر بوده؛ در غیر این صورت متقاضی مربوطه می بایست نسبت به ساخت سالن های کشت و پرورش اقدام نماید.
در حال حاضر این شرکت مبتکر طرحهای نوین ساخت سالن های کشت و پرورش قارچ دکمه ای در واحد های کوچک پر بازده بوده که متقاضی مربوطه می تواند با عقد قرارداد با شرکت خدمات کشاورزی سبز دامن چالوس از آخرین دستاوردهای موجود در زمینه احداث سالن های ارزان قیمت و مکانیزه کشت و پرورش قارچ دکمه ای بهره مند شود.
در ساخت چنین واحد هایی از آخرین دستاوردهای موجود در زمینه انتخاب نوع مصالح و مواد به کار رفته شده و همچنین بهره گیری از کا رآمد ترین و به صرفه ترین دستگاه ها و ادوات مورد نیاز استفاده شده است. بر طبق این طرح علاوه بر کاهش هزینه های ساخت، کلیه مراحل تولید توسط دستگاه ها و ادوات قابل کنترل و اتوماتیک صورت میگیرد، دستگاه ها و ادوات فوق از بالاترین راندمان و نیز کمترین مصرف انرژی بهره مند بوده که بر طبق آن بازده اقتصادی طرح نیز به مراتب بالاتر می باشد؛ بر طبق موارد گفته شده متقاضی کشت و پرورش قارچ دکمه ای می تواند با در اختیار داشتن حداقل 200 متر مربع زمین و اختصاص نیمی از آن به سالن های کشت و با سرمایه گذاری اندک فعالیت در این زمینه را آغاز نماید.
جهت هرگونه مشاوره در زمینه ساخت و احداث این واحدهای مکانیزه و مدرن کشت و پرورش قارچ دکمه ای می توانید با واحد مهندسین مشاور این شرکت ( 09122275792و 09111914074 ) تماس حاصل فرموده تا راهنمایی لازم صورت گیرد.تصویر


خدمات شرکت سبز دامن چالوس جهت این دسته از متقاضیان شامل ارائه خدمات ذیل در قالب عضویت در گروه تولید کنندگان تحت پوشش می باشد
شما متقاضی گرامی می توانید ضمن تماس با شرکت سبز دامن چالوس ضمن ارسال مدارک مورد نیاز جهت عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش ، از خدمات منحصر به فرد این شرکت به شرح ذیل بهره مند گردید
جهت کشت و پرورش قارچ خوراکی دکمه ای به صورت فعالیت نیمه حرفه ای می توان با خرید کمپوست آماده قارچ دکمه ای نه تنها از صرف سرمایه گذاری ادوات و ماشین آلات و امکانات پر هزینه تولید کمپوست صرف نظر نمود بلکه متقاضی صرفاً با داشتن یا ساخت سالنهای استاندارد و مطابق با سالنهای مناسب جهت پرورش قارچ دکمه ای به صورت ساده تر اقدام به فعالیت نمایند. بدیهی است مراحل کاشت کنسل و صرفاً مراحل داشت و برداشت انجام خواهد گرفت


تصویر


جهت فعالیت بدینصورت متقاضی می تواند بر حسب نظر خود به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آید


1. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند پس از احراز مشخصات فردی و ثبت عضویت طبق برنامه زمان بندی شده، در دفتر مرکزی شرکت یا در یکی از دفاتر نمایندگی این شرکت در مراکز استانها جهت حضور در جلسات معارفه و آشنائی با مراحل مختلف کشت و پرورش قارچ خوراکی و همچنین عقد قرارداد همکاری فی مابین از آخرین دستاوردهای موجود و نیز تکنولوژی تولید بهره مند می گردند. در جلسات توجیهی فوق کلیه نکات فنی لازم و نیز خدمات مشاوره ویژه جهت احداث و راه اندازی واحد های تولید قارچ خوراکی ، زمین طرح ،مدیریت تولید، مدیریت مبارزه با آفات و بیماری ها ،ساخت و نصب ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز ،مواد اولیه و مدیریت بازار یابی و فروش بهره مند می گردند .
جلسات فوق به صورت فشرده با حضور کارشناسان متخصص و مجرب کشت و پرورش قارچ خوراکی و نیز کارشناسان متخصص جهت مشاوره، طراحی و احداث ساختمانهای تولید و نیز کارشناسان ماشین آلات و ادوات مورد نیاز و تاسیسات و... انجام گرفته و علاقه مندان ضمن حضور به طور آگاهانه با مراحل مختلف شروع فعالیت آشنائی لازم را پیدا خواهند نمود.
توجه : شرکت در جلسات توجیهی فوق رایگان بوده و صرفاً جهت اعضاء محترم گروه تولید کنندگان می باشد.
توجه : کلیه متقاضیان عضویت در گروه تولید کنندگان در طول جلسات تو جیهی از خدمات ویژه این شرکت در اقامت و اسکان متقاضیان با بهترین شرایط با تخفیفات ویژه برخوردار می باشند.
توجه : در جلسات معارفه و توجیهی فوق ، قرارداد همکاری فی مابین شرکت سبز دامن چالوس با متقاضیان عضویت در گروه تولید کنندگان بطور حضوری و رسمی منعقد خواهد گردید . محتوای قرارداد همکاری فی مابین ، شرح کلی خدمات شرکت سبز دامن چالوس با متقاضیان و اعضاء محترم گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی خواهد بود
توجه : در جلسات معارفه و توجیهی فوق ، قرارداد خرید تضمینی محصولات تولیدی (قارچ صدفی ، قارچ دکمه ای ) فی مابین شرکت سبزدامن چالوس و متقاضی عضویت در گروه تولید کنندگان بطور حضوری و رسمی منعقد خواهد گردید
2. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از خدمات ویژه این شرکت به صورت تخفیف ویژه در قیمت فروش مواد اولیه شامل : بذر قارچ ، کمپوست ، خاک پوششی ، کیسه های استاندارد کمپوست و ... بهره مند می باشند .
3. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از بازدید و نظارت رایگان کارشناسان این شرکت در تمامی مراحل دوره تولید (کاشت ، داشت ، برداشت ) برخوردار می باشند. خدمات ویژه طرح نظارت و بازدید کار شناسان این شرکت جهت اعضاء حد اقل چهار بار در سال بوده و تمامی مشکلات و موانع پیش آمده در طول دوره کشت و پرورش مرتفع گردیده؛بدیهی است ریسک سرمایه گذاری به حد اقل رسیده و حد اکثر تولید و بازده سرمایه گذاری عاید اعضاء محترم گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت خواهد شد
کلیه اعضاء محترم گروه تولید کندگان پس از از عقد قرارداد همکاری فی مابین و شروع فعالیت، موظف به ارائه گزارش کاری روزانه خود به صورت تلفنی یا ارسال نمابر ویا پست الکترونیک به دفتر مرکزی شرکت خواهند بود. بدیهی است در صورت بروز هرگونه مشکل در حین اجرای طرح خدمات مشاوره تلفنی رایگان شامل حال اعضاء خواهد بود. پس از ارسال گزارشات کاری روزانه توسط متقاضی و درج در پرونده مربوطه مراتب جهت هرگونه دستورات کارشناسی از طرف شرکت به متقاضی ارسال خواهد شد بدیهی است میزان موفقیت متقاضیان در حین کار و فعالیت با ارسال گزارش روزانه مشخص و در صورت وجود مشکل مرتفع خواهد شد
4. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از خدمات ویژه این شرکت جهت فروش ماشین آلات ، دستگاه ها و ادوات مورد نیاز شامل (دستگاه های حرارتی و برو دتی ، پکیجهای گرمایشی و سرمایشی ، چیلر ، بویلر، رطوبت ساز ، دیگ بخار ، دیگ پخت و پاستو ریزاسیون ، تاسیسات و سنسورهای تنظیم رطوبت و حرارت ، دستگاه بسته بندی و.... ) به نرخ کارخانه بهرمند می باشند. کلیه دستگاه ها و ادوات فوق الذکر از خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر برخوردار بوده و فروش صرفاً جهت اعضاء محترم گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت می باشد
5. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از خدمات ویژه این شرکت جهت عقد قرارداد خرید تضمینی قارچ خوراکی برخوردار می باشند. قیمت مصوب خرید تضمینی محصول قارچ دکمه ای 30000ریال و قارچ صدفی 20000 ریال تحویل درب مرکز خرید شرکت می باشد. خرید تضمینی محصول قارچ خوراکی صرفاً جهت اعضاء محترم گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش این شرکت بوده و این شرکت هیچگونه تعهدی در قبال تولید کنندگان غیر ندارد
6. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از خدمات ویژه و منحصر به فرد این شرکت در طرح تضمین و امنیت سرمایه گذاری برخوردار می باشند. طرح تضمین و امنیت سرمایه گذاری شامل معاهده فی مابین شرکت بیمه با شرکت خدمات کشاورزی سبز دامن چالوس بوده که در این طرح اعضاء محترم با معرفی نامه این شرکت ضمن عقد قرارداد بیمه در تمامی مراحل سرمایه گذاری شامل ساخت ، دستگاه ها و ادوات ، موانع و بلایای طبیعی شامل آتش سوزی، سیل و زلزله و .... برخوردار می باشند
7. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند در صورت تقاضای دریافت تسهیلات بانکی جهت احداث و راه اندازی واحد های تولید قارچ خوراکی از خدمات ویژه این شرکت جهت تهیه و تنظیم طرحهای توجیهی و اخذ موافقت نامه اصولی ، جواز احداث و بهر برداری و .... برخوردار می باشند
8. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند از خدمات این شرکت نسبت به درج مشخصات اعضاء در خصوص میزان سرمایه گذاری سطح زیر کشت ، میزان تولید و ... در سایت اطلاع رسانی شرکت برخوردار می باشند. بدیهی است تعامل و همکاری فیمابین اعضاء موجبات رشد و ارتقاء سطح تولید را فراهم می سازد
9. کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند در صورت رضایت مندی شرکت خدمات کشاورزی سبزدامن چالوس از نحوه کشت و پرورش و نیز دارا بودن شرایت لازم جهت اعطای دفتر نمایندگی شرکت سبزدامن چالوس در سطح استان متقاضی در اولویت وا گذاری می باشند
10.کلیه متقاضیان کشت و پرورش قارچ خوراکی ( قارچ صدفی - قارچ دکمه ای ) که به عضویت در گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس در آمده اند ازخدمات دریافت تسهیلات ریالی صندوق حمایتی گروه تولید کنندگان قارچ خوراکی تحت پوشش شرکت سبز دامن چالوس بهره مند می باشند

فارغ التحصلان رشته های کشاورزی و رشته های مرتبط ، اعضاء سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ،کارمندان ، دانشجویان دانش آموزان ، اعضاء سازمان جوانان استانها ، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد استانها و همچنین خانواده محترم شهدا جانبازان و ایثار گران و نیز متقاضیان کار با دریافت معرفی نامه از ادارات کار و امور اشتغال شهرستانها از تخفیف ویژه در پرداخت حق عضویت در گروه تولید کنندگان برخوردار می باشند
ب - کشت و پرورش قارچ دکمه ای به صورت فعالیت حرفه ای
متقاضیانی که نسبت به احداث حداقل یک واحد کارخانه قارچ دکمه ای استاندار د و مطابق با آخرین دستور العمل احداث کارخانه قارچ دکمه ای صادره از وزارت محترم جهاد کشاورزی اقدام نموده اند و نیز کلیه مجوزهای لازم از سوی ادارات ذیربط را دریافت نموده اند و آماده سرمایه گذاری ( از محل منابع داخلی و سرمایه گذاری شخصی یا از محل دریافت تسهیلات بانکی ) می باشند می توانند جهت هرگونه مشاوره به دفتر مرکزی شرکت مراجعه تا نسبت به عقد قرارداد همکاری فی مابین در خصوص طراحی، ساخت ، نصب دستگاه ها و ماشین آلات ، نظارت تخصصی بر روند تولید، راه اندازی و بهر برداری، مدیریت بازرگانی و فروش و ... اقدام نمایند.
تلفن مشاوره : 5792 227 0912 و 4074 191 0911
گروه مهندسین متخصص مشاور : شامل کارشناسان فنی و متخصص عمران و سازه در بخش طراحی و احداث سازه، سالنهای تولید و ساختمانهای مربوطه ؛ همچنین کارشناسان فنی و متخصص عمران و تاسیسات در بخش طراحی ،نصب و راه اندازی دستگاه ها و تاسیسات مورد نیاز و نیز کارشناسان فنی متخصص کشاورزی در بخش تولید ( کاشت ، داشت، برداشت) و مبارزه با آفات و بیماریها ... و کارشناسان فنی و متخصص مدیرت بازرگانی در بخش فروش و بازاریابی محصولات تولیدی بوده که از مرحله عقد قرارداد تا پایان پروژه ضمن حضور در محل اجرای طرح بر طبق استاندارد های موجود ارائه خدمات می نمایند
پست الکترونیک : info@sabzdaman.ir
www.shayantejarat.com
 • shayan, fatima, parichehr و 1 فرد دیگر این پست را پسندیده اندارسال پاسخ  


3 کاربر در حال خواندن این تاپیک است