رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

 

airport.jpg

 

یکی از بحث های متداول در گردشگری « تطبیق اصطلاحات جاری و روزمره » با واژگان فارسی می باشد که بطور طبیعی مشاهده میشود که ده ها واژه لاتین و غیرفارسی بصورت روزمره در دفاتر، موسسه ها و واحدهای گردشگری مورد استفاده قرار می گیردکه در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی این امر به شکل واضح تری مشاهده می گردد . خوشبختانه به منظور استاندارد سازی مفاهیم و واژه های کاربردی، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با اخذ مجوزهای قانونی بعنوان تنها مرجع رسمی کشور در زمینه تدوین و نشر استانداردهای ملی، با همکاری یکی از مباحث معمول در گردشگری « تطبیق اصطلاحات جاری و روزمره » با واژگان فارسی می باشد.

 

 

 

هدف و حوزه کاربرد: هدف از تدوین این استاندارد تعیین اصطلاحات متداول برای تشریح تسهیلات و خدمات مورد ارائه از سوی تامین کنندگان خدمات گردشگری به منظور یکسان سازی واژه ها و اصطلاحات این صنعت می باشد .

 

 

– اصطلاحات و تعاریف :در این استاندارد اصطلاحات و تعاریف زیر بکار میرود :

 

 

۱– ( اصطلاحات عمومیGeneral Terminology )

 

 

۲ – مفاهیم پایه (آغازین)  Basic Concepts

 

۳ – سفر و گردشگری   (Travel and Tourism) : 

فعالیتهایی است که شخص در مسافرت یا اقامت در خارج از محیط معمول زندگی با هدف تفریح ، تجارت یا اهداف دیگر انجام می دهد .

 

۴ – گردشگری پایدار( Sustainable Tourism) :

توسعه و برنامه ریزی گردشگری است به ترتیبی که موجب نگهداری و حفاظت همه جانبه از محیط زیست شده و با شیوه زندگی و حقوق ساکنان محلی سازگاری داشته باشد . 

 

۵ – مسافر( Traveller ): 

شخصی است که از نقطه ای به نقطه دیگر نقل مکان کرده و جابجا میشود .

 

۶ –گردشگر( Tourist) : 

مسافری است که با هدف پرکردن اوقات فراغت به مسافرت میرود .

 

۷ – مسافر تجاری(Traveller Busines) : مسافری است که به دلایل حرفه ای یا تجاری یا اهداف دیگر بازرگانی مسافرت می کند .

 

 

۸ – بازدید کننده Visitor : مسافری است که به نقطه ای سفر می کند که محل اقامت دایمی او نیست . 

 

 

– خدمات گردشگری(Tourism services) : خدماتی است که به مسافران ، گردشگران و بازدید کنندگان ارائه می شود .

 


به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
34_8114.jpg
 
 
 
اصطلاحات تخصصی گردشگری (بخش دوم)
 
Hard currency : 
مورد قبول بین الملل – در دسترس – درتمام کشورها قابل تبدیل است
 
 
Carring capacity :
ظرفیت گردشگری یک منطقه
 
 
Sunstainable tourism :
توازن بین چیزهایی که بدست می آوریم و از دست می دهیم
 
 
Intangibility :
نامحسوس و ناملموس
 
 
Insepratibility :
خدمات غیر قابل ذخیره
 
 
Domestic tourism :
گردشگری داخلی
 
 
Inbond tourism :
گردشگری خارجیها
 
 
Outbond tourism :
افرادی که از کشور خود به کشور دیگر سفر می کنند
 
 
Visitor :
همه مسافرانی که فعالیت گردشگری می کنند
 
 
Overnight visitor :
حداقل یک شب را در محل بازدید بگذارند
 
 
Same day visitor :
دیدار کننده یک روز
 
 
Cruise ship :
کشتی تفریحی که مسافرت با آن بیش از ۶ روز طول نکشد
 
 
Inter model :
استفاده از چند وسیله حمل و نقل برای جابجایی مسافر
 
 
Tour operator :
برنامه سفر را می نویسد
 
 
Travel agent :
مجری برنامه هاست
 
 
UNWTO : United Nation Tourism Organization 
توسعه صنعت گردشگری با توجه به صلح و تفاهم و دوستی بین المللی و توسعه اقتصادی و تجارت بین الملل
 
 
OECD : Organization For Economic & Corporation Development
با کشورهای آمریکایی و اروپائی تشکیل شد و روز به روز بر تعداد اعضاء آن افزوده شد کمکهای مالی برای توسعه اقتصادی در صنعت گردشگری است . از نظر استخدام و آموزش پولی و مالی به اعضاء خود مشاورت هایی را می دهد و نهایتاً توسعه اقتصادی در صنعت گردشگری است و یک سازمان خصوصی است .
 
 
ICAO : International Civil Aviation Organization 
نهاد تخصصی سازمان ملل است استانداردهای پرواز بین المللی را تعیین می کند و فرصتها را در جامعه جهانی طوری تنظیم می کند که عدالت پروازی رعایت شود استانداردهای پروازی و خطوط پروازی را تعیین میکند.
 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
لغات و اصطلاحاتی که در سفر به کارتان می آید
یکی از مهمترین چالش هایی که گردشگران قبل و هنگام سفر با آن مواجه هستند، عدم آشنایی با لغات و اصطلاحات تخصصی گردشگری است که در آژانس های مسافرتی، فرودگاه، هواپیما، هتل و جاذبه های گردشگری از آن استفاده می شود. شناخت چنین مفاهیم که اغلب با زبان انگلیسی بیان می شود، به شما کمک می کند که در تمامی مراحل سفر، از خرید تور یا رزرو بلیط هواپیما گرفته تا بازدید از جاذبه های گردشگری در مقصد، بتوانید حداکثر استفاده را از امکانات و خدمات گردشگری بکنید و راه هر گونه سوء استفاده ناشی از عدم آگاهیتان را ببندید. در این مطلب سعی داریم به پرکاربردترین و مهمترین اصطلاحات تخصصی گردشگری که ممکن است در طول سفر با آنها مواجه شوید، اشاره ای مختصر داشته باشیم:
 
d490dccc-6588-4561-bb01-0514c916bc27.jpg
 
Accommodation: اتاق و اقامتگاهی که به مسافر ارائه می شود.
 
Allocation: تخصیص اتاق به سازمانی خاص با قیمت انحصاری را گویند.
 
Adjoining rooms: در هتل به اتاق های مجاوری اطلاق می شود که بین دو اتاق در ارتیاطی وجود ندارد.
 
Connecting rooms: اتاق های مجاور در هتل، که هر یک دارای درهای جداگانه می باشند ولی با یک در از داخل به یکدیگر مرتبط می گردند.
 
Garden side room: اتاق هتلی که درهای آن رو به باغ باز می شود.
 
Garden view room: اتاق هتلی که چشم انداز به باغ دارد، اما دسترسی مستقیم به باغ ندارد.
 
King room: اتاق هتل با تخت های بزرگ
 
King-size bed: تختی برای دو نفر که در مقایسه با انواع تخت ها دارای بیشترین پهنا می باشد.
 
AM: به زمان بین نیمه شب و ظهر اطلاق می شود.
 
PM: به معنای بعد از ظهر می باشد که ساعات بین ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب را شامل می شود.
 
Baggage: به معنای کالا و جامه دان می باشد.
 
Hand luggage: بار دستی که توسط مسافر به داخل هواپیما برده می شود و البته محدودیت هایی نیز توسط هواپیمایی در این زمینه اعمال می شود.
 
Carry on: چمدان دستی و باری که مسافر مجاز است به داخل هواپیما ببرد.
 
Baggage tag: رسیدی که شرکت هواپیمایی برای شناسایی بار چک شده، صادر می نماید.
 
Excess Baggage: باری که از نظر وزنی و یا تعداد چمدان بیش از حد مجاز می باشد.
 
Booking: یک اصطلاح عام برای ذخیره جا می باشد.
 
Frequent lodger: شخصی که به طور مداوم و متناوب به هتلی خاص سفر می نماید. هتل ها برای این افراد خدمات خاصی در نظر می گیرند.
 
Hold time: در صنعت هتلداری به ساعتی اطلاق می شود که اتاق های رزرو شده ای که گارانتی نمی باشند، برای فروش به دیگران آزاد می شوند و معمولا بین ساعت ۰۴:۰۰ و یا ۰۶:۰۰ بعدازظهر می باشد.
 
Housekeeping: خدمتکاری-یکی از واحدهای هتل که مسئولیت های متعددی دارد و مهم ترین آن نظافت اتاق ها می باشد.
 
Invoice: صورتحساب، که شامل جزئیات کالا و خدمات ارائه شده می باشد.
 
Hotel voucher: یک رسید و سند از پیش پرداخت شده که برای اقامت در هتل استفاده می شود.
 
Optional: انتخابی و به دلخواه – هر محصول و خدماتی که شامل نرخ پایه پکیج مسافرتی نمی باشد و بنا به نیاز مسافر می توان از آن خدمات و یا محصولات استفاده کرد. در بعضی مواقع رایگان و در بعضی منوط به پرداخت هزینه اضافی می باشد.
 
Itinerary: برنامه سفر- توضیح کامل مسیر مسافرت از آغاز تا پایان را گویند که می تواند شامل پروازهای هوایی، رزرو هتل، ماشین، بازدید از جاذبه ها و غیره باشند.

پوکت به دلیل داشتن موقعیت طلایی در جنوب شرقی آسیا، مناظر سرسبز و آب و هوایی دلچسب دارد. تور پوکت هم تور آرامش گرفتن وزیبایی دیدن است.

همانطور که در معرفی شهر پوکت گفتیم، عمده جذابیت سفر به پوکت تایلند، دیدن مناظر طبیعی بی‌بدیل و آثار باستانی باشکوه این شهر است. پوکت در کنار آب‌های دریای آندامان و در منطقه‌ای پر باران و خوش‌آب‌و‌هوا قرار دارد. طبیعی‌ست که زیبایی ذاتی، در تمام نقاط این شهر ساحلی وجود داشته باشد. با این حال، نقاطی از این شهر، به دلیل ویژگی‌های درخشانی که دارند، نقاط دیدنی شاخص‌تری محسوب می‌شوند. در ادامه این نقاط گردشگری طبیعی پوکت را معرفی می‌کنیم.

خلیج فانگ نگا (پانگ نگا) Phang Nga Bay phang-nga-bay-370x260.jpg

خلیج فانگ نگا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری پوکت است و اکثر مسافرانتور پوکت لذتِ از نزدیک دیدنش را تجربه می‌کنند. فانگ نگا، یک خلیج کوچک یا به اصلاحِ فارسی، «خور» است. خور یا شاخاب، به خلیج کوچکی گفته می‌شود که در آن آب به درون خشکی آمده است و کناره‌هایش با خشکی محصور است. حالا فانگ نگا را تصور کنید که اطرافش با تپه‌های مرتفع صخره‌ای بسته شده‌است و آب‌هایش هم به دلیل وجود گیاهان، به رنگ سبز است. خلیج فانگ نگا محیطی به واقع زیبا و حیرت‌انگیز دارد و حضور در آن حسی فوق‌العاده به بازدیدکنندگان می‌دهد.

جزیره پی پی Phi Phi island

phi-phi-island-370x260.jpg

جزیره پی پی (فی فی هم خوانده می‌شود) یکی از زیباترین نقاط جهان است. در این جزیره با مناظری بی‌کران و دست‌نخورده مواجه می‌شوید. این جزیره و چند جزیره دیگر که نام‌هایی مشابه آن دارند، همگی در نزدیکی پوکت هستند و بنابراین بسیاری از مسافران پوکت، تور یک روزه‌ سفر به این جزیره‌ها را تجربه می‌کنند.

علاوه بر ساحل‌های خلوت و فوق‌العاده رویایی جزیره پی پی، صخره‌های درون آب‌های آن هم بسیار جذاب است. از میان آب‌های نزدیک این جزیره، صخره‌های بزرگی سر به بیرون آورده‌اند. این صخره‌ها جلوه‌ای خاص به این محدوده بخشیده‌اند. بر روی بعضی از این صخره‌ها هم خانه‌ها و غارهایی وجود دارد که دیدنشان تحسین بازدیدکنندگان را برمی‌انگیزد.

علاوه بر جزیره پی پی، در پوکت چندین جزیره فوق‌العاده زیبای دیگر هم وجود دارد که اگر از دیدن جزیره پی پی لذت بردید، می‌توانید از آنها هم بازدید کنید. جزیره سیمیلان و جزیره جیمز باند، معروف‌ترین این جزایر هستند. نام اصلی جزیره جیمز باند، کو تاپو بوده‌است اما پس از فیلم‌برداری فیلم «مردی با اسلحه‌ی طلایی» از مجموعه فیلم‌های جیمز باند در سال ۱۹۷۴ در این جزیره، به جزیره جیمز باند معروف شد.

پارک حیات وحش خائو پرا Khao Phra Thaeo Wildlife Park

aboutkhao2.jpg

این جنگل حفاظت‌شده در نزدیکی شهر پوکت قرار دارد. در پارک خائو پرا طیف وسیعی از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد. محیط باصفا و سرسبز این پارک با داشتن آبشارهای زیبا و درختان مرتفع، لحظات زیبایی را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند. در قسمت‌های مختلف این پارک تفریحات هیجان‌انگیزی از جمله کرایه‌ی جیپ، فیل‌سواری و غواصی وجود دارد.

در گوشه‌ای از این پارک، یک آبشار زیبا وجود دارد. در پای این آبشار، حوضچه آبی وجود دارد که شنا و آب‌تنی در آب‌های خنک آن فوق‌العاده لذت‌بخش است.

ساحل‌ها و چشم‌اندازهای دیدنی پوکت

PromthepCape-370x252.jpg

پوکت، چند ساحل‌ فوق‌العاده دیدنی دارد. ساحل‌های این شهر با داشتن ماسه‌های سفیدرنگِ معروفشان و چشم‌اندازی فوق‌العاده از آبی بی‌کران و شفاف مقابلشان، زیباترین وجه این شهر بسیار زیبا هستند.

ساحل پاتونگ اصلی‌ترین ساحل این شهر است. به جرات می‌توان گفت که این ساحل را تمام مسافران تور پوکت می‌بینند. تفریحات بسیار زیاد و متنوعی در این ساحل در انتظار مسافران است.

اما برای استراحت و آرامش گرفتن، گزینه‌های مناسب‌تر و خلوت‌تری هم هستند. ساحل لائم سینگ، ساحل نائی هان، ساحل سامت نانگشی، ساحل کارون و دماغه پرومتپ (Promthep Cape) از اصلی‌ترین نقاط ساحلی داخل و اطراف پوکت هستند. به خصوص حضور در این مناطق در هنگام طلوع یا غروب خورشید لحظاتی به معنای واقعی کلمه رویایی را برای مسافران تور پوکت رقم می‌زند.

در نزدیکی شهر پوکت، چند دهکده و روستای کوچک و بسیار زیبا هم وجود دارد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

×