رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

 

113_4.jpg

 

 

همیشه بهار

نام علمی: Calandulaofficinalis

تیره: Compositae

 

یکی از رایج‌ترین گل های فصلی است. نام آن از کلمه Calandula، به معنای اولین روزماه گرفته شده است چون به تقریب در تمام سال گل می‌دهد. از جاهای گرم تا مناطق خیلی سرد قابل کشت است. این گیاه به عنوان گل یک‌ساله در برنامه گلکاری قرار می‌گیرد ولی می‌تواند بصورت علفی چند ساله به زندگی خود ادامه دهد که در این حالت گلها مرغوبیت سال اول را ندارند. گلها ۱۰ – ۳ سانتیمتر قطر داشته و به تنهایی در انتهای ساقه گل دهنده قرار دارند، و به رنگهای زرد و نارنجی دیده می‌شود. امروزه گل سفید هم از طریق بهنژادی به دست آمده است. گل آن در شب جمع شده و در روز باز می‌شود. خاصیت داروئی داشته و برای درمان بیماریهای پوستی به کار می‌رود (در کرم‌ها و لوازم آرایش استفاده می‌شود.). ارتفاع گیاه بسته به رقم ۶۰ – ۳۰ سانتیمتر است. روز بلند و طول روز بیش از۵/۶ ساعت را می‌پسندد. مقاوم به سرما، و مناسب فصل خنک می‌باشد. آفتاب دوست ولی آفتاب شدید تابستان را نمی‌پسندد (در نور شدید طول ساقه کوتاه و اندازه گل کوچک می‌شود.). در شدت نور کم، کیفیت گل کم می‌شود و در زمستان بیشترین شدت نور باید برای آن فراهم شود.

طالب خاک مرطوب، و خاک همیشه باید مرطوب باشد، و نیز بسیار مقاوم به خشکی است. اگر گیاه با خشکی روبرو شود گلدهی کاهش خواهد یافت. گاهی تولیدکنندگان برای تولید گیاهان با ساقه های محکم و نیز افزایش عمر گلدانی، آبیاری را کم می‌کنند.

غنچه گیری انتهایی (Pinching) می‌تواند در کشت مزرعه‌ای باعث تولید شاخه گل‌دهنده جانبی بیشتری شود. انواع گلدانی معمولا همراه با جوانه انتهایی اصلی، چندین شاخه گل‌دهنده دیگر هم تولید می‌کنند.

معمولا رقم در پرشاخه بودن گل گلدانی مهم است.

 

روش تکثیر

دارای بذر خشن و درشتی است که در مهرماه کشت می‌شود و در نقاط سردسیر می‌توان در ابتدای بهار به کشت آن اقدام کرد ولی در این حالت گلهای کوچک و ضعیف‌تری تولید می‌کند. با آنکه بطور مستقیم کاشته می‌شود انتقال نشاء آن هم میسر است. گاهی برای اینکه از آن بیشتر استفاده شود آن را در دماهای مختلف در چندین نوبت کشت می‌کنند. بذر همیشه بهار، Self sow می‌باشد.

 

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
 

826_immagine_0.jpg

گل همیشه بهار یک گیاه یکساله و حاصلخیز است که پرورش آن بسیار آسان است. همیشه بهار گل‌هایی نارنجی، زرد و یا لیمویی را در امتداد ساقه‌های بلند تولید می‌کند. گل‌ها از اواسطف تابستان تا فصلف یخبندان شکوفا می‌شوند. همیشه بهار گزینه بسیار مناسبی برای گل آرایی است؛ اما قبل از آوردن این گل‌ها به داخلف منزل از عدمف وجودف شته در آن‌ها اطمینان حاصل کنید. این گل‌ها محبوب هستند، اما ایراد آن‌ها این است که رایحه‌ای از خود متصاعد می‌کنند که برای فضایف داخل خانه بیش از اندازه تفند است.

آیا می‌دانستید شما می‌توانید گلبرگ‌های همیشه بهار را در سوپ، خورش و یا سالاد‌های خود مورد استفاده قرار دهید!

 

تکثیر

همیشه بهار از دانه پرورش داده می‌شود. بذرف همیشه بهار را در اوایلف فصلف بهار بکارید و رویف بذر‌ها را با 0.5 سانتی‌متر از خاکف باغ بپوشانید. آن‌ها به آسانی جوانه زده و به سرعت رشد خواهند کرد. این گیاهان در اواسطف تابستان با گل‌های زیبایشان شما را مسرور خواهند کرد. مکانی را در باغ به این گل‌ها اختصاص دهید تا بتوانند بدونف مزاحمت در آن برای سال‌ها رشد کنند؛ زیرا این گل هر سال در بستر خاکتان بذرافشانی کرده و گل‌های همیشه بهار جدیدی را تولید می‌کنند. بذر‌ها را به فاصله 38 سانتیمتری از هم در خاک باغ بکارید.

 

چگونه همیشه بهار را پرورش دهیم؟

گیاه همیشه بهار خاک غنی و زهکش را دوست دارد اما در عین حال بسیار سرسخت است و می‌تواند در خاک‌های متوسط یا ضعیف نیز دوام بیاورد. با بالا بردن کیفیت خاکتان می‌توانید گیاهان و گل‌های سالمتری را تولید کنید؛ بنابراین قدری کود یا کمپوست به خاکتان بیافزایید. می‌توانید یک بار در ماه یک تقویت کننده عمومی را به خاک گل‌هایتان اضافه نمایید.

هنگامی که این گیاهان در خاک باغتان مستقر شدند باید در آن به خوبی رشد کنند، حتی در صورتی که به آن‌ها توجه و رسیدگی چندانی نشود. در دوره‌های خشکی آن‌ها را یک یا دو بار در هفته آبیاری نمایید. برای بهبود منظره باغتان و همچنین جلوگیری از رشد علف‌های هرز در اطراف این گیاهان از مالچ استفاده نمایید.

در اوایل تابستان گیاهان شما، گل‌های بزرگی را در امتدادف ساقه‌های بلند تولید خواهند کرد. آن‌ها به طورف مداوم حتی پس از اولین سرمایف ملایم به تولیدف گلف خود ادامه می‌دهند. اگر می‌خواهید این گل‌ها را برای گل آرایی در منزل مورد استفاده قرار دهید، قبل از چیدن، ساقه‌ها و پشتف برگ‌ها را به منظورف آگاهی از حضورف شته‌ها بررسی نمایید. شکوفه‌های خشک شده این گل‌ها را بچینید تا ظاهرف آن‌ها را تمیز نگه داشته و به رشد شکوفه‌های جدید کمک کنید.

گل همیشه بهار یک گیاه سرسختف یک ساله است. این گل با سرما و یا یخبندان‌های ملایم در فصلف بهار یا پاییز آسیب نمی‌بیند؛ بلکه تنها در یخبندان‌های سنگین و سرمای منجمد کننده از پای در می‌آید.

 

حشرات و بیماری‌ها

بزرگ‌ترین نقطه ضعفف گل همیشه بهار این است که حشرات آن را دوست دارند و بنابراین همین امر آن‌ها را در معرضف بیماری‌های مختلف گیاهی قرار می‌دهد. شته‌ها رایج‌ترین مشکلف این گل هستند. البته آن‌ها به راحتی با صابون ضد حشره و یا حشره کش‌ها از میان می‌روند. گل‌ها را قبل از آوردن آن‌ها به داخل منزل به دقت مورد بررسی قرار دهید. بیماری رایجف دیگرف این گیاه بیماری قارچی است که در نتیجه آب و هوای گرم و مرطوب یا بارانی حاصل می‌شود. اگر قارچ‌ها یا کپک‌ها زیاد شدند، باید از قارچ کفش‌ها استفاده نمایید.

 

گیاه همیشه بهار با گلهایی درشت و رنگهای زرد و نارنجی برای تزیین باغچه های بهاری شما بسیار مناسب است. این گیاه براحتی از طریق بذر تکثیر می شود.

 

golhaye%20bahari2.jpg

نحوه کاشت

اگر منطقه سکونت شما آب و هوایی معتدل دارد، بهتر است در مهر ماه بذر همیشه بهار با بکارید و در غیر این صورت اگر در منطقه ای سرد ساکن هستید اوایل بهار این کار را انجام دهید؛ البته اگر در بهار گیاه را بکارید گلهای کوچکتری را به شما خواهد داد.

برحسب زمان کاشت بذر و آب و هوای منطقه گیاهان از اواخر زمستان تا بهار به گل می نشینند. بذراین گیاه پس از ۱۰ روز جوانه خواهد زد؛ البته می توانید از نشای آماده این گل زیبا نیز برای کاشت در باغچه منزلتان استفاده کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
خواص مفید دارویی و درمانی گل «همیشه بهار»
8199.jpg

سلامت آنلاین- گل همیشه بهار، گیاهی علفی و البته زیبا و همیشه گل است که چه به صورت گلدانی در آپارتمان و چه به صورت کاشته شده در باغچه خانه مورد استفاده قرار گرفته باشد، به شکل دمنوش در تغذیه یا به صورت موضعی خواص دارویی و درمانی زیادی دارد.

به گزارش سلامت آنلاین این گیاه از جمله گیاهانی است که هم کابرد زیبایی در منزل دارد و هم کاربرد درمانی در طب و شفابخشی. از این گل با نام «آذرگون» نیز یاد می‌شود اما در منابع علمی با Calendula officinalis شناخته می‌شود.
به نقل از گیاه درمان، این گیاه، یکساله و دارای ساقه‌ای به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر و گلهایی به رنگ زرد مایل به نارنجی و کمی معطر است، برگهایی ساده بیضوی، دراز، پوشیده از کرک، با کناره‌های موجدار و به رنگ سبز، مایل به قهوه‌ای روشن دارد، روی ساقه منشعب آن کاپیتولهای درشت و زیبا ظاهر می‌شود که به تناسب گرما و رطوبت محیط زندگی، به طور منظم صبح‌ها در فاصله ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و سپس در بعد از ظهر‌ها بین ساعات ۴ تا ۵ جمع می‌گردد.
کاپیتولهای آن دارای دو نوع گل یکی لوله‌ای و دیگر زبانه‌ای به رنگ زرد مایل به نارنجی است. میوه قهوه‌ای رنگ و سطح آن نا‌صاف است. هرچه گل‌ها بیشتر و باریک‌تر و رنگ گل نارنجی‌تر باشد خواص دارویی بیشتری دارد. بیشتر خواص این گیاه نیز مربوط به پوست و مو است.

محل رویش: همیشه‌بهار در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. ولی در اکثر نقاط ایران به صورت کاشته وجود دارد.

اندام دارویی گیاه: گل‌ها

مواد موثره: کاروتنوئید‌ها – فلانوئید‌ها – اسید سالیسیلیک – اسانس – کالاندولین

خواص درمانی: به دو صورت خوراکی و موضعی مصرف دارویی دارد.

خواص خوراکی: درمان التهاب معده – قاعده آور – رفع دردهای قاعدگی – صفرا آور – ادرار آور – معرق – کاهنده فشار خون – ضد سرطان – ضد عفونی کننده

خواص موضعی: ضد التهاب – التیام دهنده زخم‌ها – ضد قارچ – ضد اگزما و خشکی پوست – درمان زخم نوک پستان در شیردهی – ضد آفتاب سوختگی – درمان زخم‌های واریسی – سرمازدگی – میخچه و زگیل

نحوه مصرف و روش استفاده: دم کرده – کرم – کمپرس – پماد – دهان شویه – روغن – پودر

دم کرده: برای مشکلات یائسگی – قاعدگی دردناک (یک هفته قبل از قاعدگی مصرف شود) – ورم معده و التهاب آن (یک فنجان پیش از هر وعده غذایی مصرف شود)، کمک به درمان دردهای واریسی (پارچه خیس شده در دم کرده روی زخم‌های واریسی و زخم‌هایی که دیر خوب می‌شوند. آفتاب سوختگی‌ها و زخم‌های ناشی از سرمازدگی – کورک و آکنه قرار گیرد.)

8200.jpg

دهان شویه: محلول دم کرده در زخم‌های دهان و بیماری لثه به کار می‌رود (به صورت غرغره)

پودر: پودر گل خشک شده روی زگیل و می‌خچه قرار گیرد.

کرم: مشکلات مربوط به التهاب و خشکی پوست مثل اگزما – زخم نوک پستان در شیردهی (مخلوط شیر مادر و همیشه بهار روی زخم‌های شیردهی استفاده شود) – سوختگی و آفتاب سوختگی – ضد گزیدگی حشرات و کمک به رفع خارش گزیدگی حشرات و ضد درماتیت گهواره‌ای (ادرار سوختگی)
برای رفع ادرار سوختگی از دم کرده همیشه بهار برای شستشو محل ادرار سوختگی استفاده شود.

روغن: برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن به آب حمام اضافه شود.

عوارض جانبی: در دوران بارداری مصرف به صورت خوراکی ممنوع است و در دوران شیردهی بهتر است به طور خوراکی مصرف نشود

فراورده‌های موجود در بازار: پماد کالاندولا (ضد عرق سوز)

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از همشهری، همیشه بهار گلی از خانواده گیاهان Asteraceae (کاسنی) است. خواص دمنوش این گیاه عبارتند از:

• دمنوش همیشه بهار، دارای خاصیت ضد التهاب و آنتی باکتریال است.
• داروی محرک ایمنی در بدن است.
• برای درمان عفونت‌های گوش مفید است.
• برای درمان ورم ملتحمه چشم کاربرد دارد.
• محرک تولید کلاژن است.
• دمنوش همیشه بهار را می‌توانید برای تسکین گلودرد و التهابات دهانی، قرقره کنید.
• برای سم زدائی بدن پس از عمل، مفید است.
• برای درمان اختلالات دستگاه گوارش به کار می‌رود.
• برای تنظیم دوره قاعدگی مفید است.
• این دمنوش را می‌توان در یخچال نگه‌داری کرد و از آن برای نرم کردن پوست استفاده کرد.
• دمنوش را می‌توان به طور مستقیم بر روی پوست ملتهب (آکنه، هموروئید و غیره) نیز مالید.

طرز تهیه دمنوش گل همیشه بهار

به اندازه یک مشت از گل خشک شده همیشه بهار را درون آب جوش ریخته و به مدت ۵ دقیقه آن را دم کنید.

به گزارش سلامت آنلاین، به نقل از الودکتر، گل همیشه بهار یکی از فراوان‌ترین گیاهان جهان به حساب می‌آید و بومی اروپا و آمریکای شمالی است. در زمان قدیم هندو‌ها و عرب‌ها از این گیاه به عنوان دارو استفاده می‌کردند. امروزه این گیاه به عنوان گل تزیینی در غذاهای متفاوت مورد مصرف قرار می‌گیرد. در این مطلب به چند خاصیت این گیاه اشاره می‌شود که خواندن آن می‌تواند جالب و آموزنده باشد.

▪ این گیاه تب بر است.
▪ عصاره آن تاثیر ضدسرطانی به ویژه در برابر سرطان خون، پوست، سینه، پروستات، ریه، لوزالمعده و روده بزرگ دارد.
▪ عصاره گل آن برای معالجه گزیدگی زنبور و عقرب به کار برده می‌شود.
▪ خاصیت ضدالتهابی دارد و با منقبض کردن رگ‌های خونی از خونریزی پیش گیری می‌کند.
▪ برای معالجه عفونت گوش، چای گل همیشه بهار بخورید.
▪ چشم را با چای این گیاه بشویید تا قرمزی و درد آن التیام یابد.
▪ چای آن به هضم غذا کمک می‌کند، سیستم دفاعی بدن را تحریک و بدن را سم زدایی می‌کند و سیکل قاعدگی را منظم می‌کند.
▪ به تشکیل رگ‌های خونی جدید کمک می‌کند.
▪ به طور موضعی روی آکنه، سوختگی و خراشیدگی استعمال می‌شود.
▪ با آبسه، کورک و تکرر استفراغ مقابله می‌کند.
▪ این گیاه ادرار آور است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

×