رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

                                                                                                                                

 

قناری برای اولین بار در سال ۱۶۰۰ میلادی از جزایر قناری به اسپانیا برده شد.نخست راهبان شروع به تکثیر آنها می‌کردند و تنها نرها به خاطر آوازشان فروخته می‌شدند.

 

 قناری‌ها از نظر نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • بر پایه رنگ مانند برنز، عاجی، قهوه‌ای و …
  • بر پایه نوع آواز مانند قناری آوازخوان آمریکایی، روسی و ایرانی و ….
  • بر پایه شکل و ترکیب مانند یورکشایر، قلم نی و …

به سبب اینکه جنسیت قناری‌ها از روی ظاهرشان به سختی قابل تشخیص است جفت کردن آنها کمی مشکل است.بیشتر نرها آواز می‌خوانند و بیشتر ماده‌ها نه اما در مورد هر دو استثنا نیز وجود دارد.تنها راه ۱۰۰٪ مطمئن این است که پرنده مسن‌تر را از یک پرورش دهنده قبلی که آنها را پیش‌تر یکبار امتحان کرده تهیه نمود.

قناری‌ها فقط زمانی که طول روز به ۱۲ ساعت افزایش پیدا می‌کند بارور می‌شوند.این موضوع معمولاً در بهار رخ می‌دهد.در این دوره پرندگان باید به خوبی تغذیه شوند و بدن آنها پروتئین‌های حیوانی را از موادی مانند تخم مرغ دریافت کند.

 

%D8%A8%D8%B1%DA%AF11.jpg

تغذیه:

اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی  این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیازهای یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست  دانه ها  و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن – خرفه و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب – اسفناج – کرفس - گشنیز - کلم - کدو – سیب - هویج – هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها ,  پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند.
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود مخلوطی است از تخم مرغ و آرد سوخاری بعلاوه شیر خشک , پودر جوانه گندمو سبوس گندم که دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری :

دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها نیز مبتلا نگردد. بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاهها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود.

 

نگهداری قناری :

قناری‌ها قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند.گاهی ممکن است مرغ ماده با نر دعوا ف?کند، این امر به مفهوم آن است که مرغ ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا نمود. برای راحتی، بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود.

وقتی پرنده ماده آماده تخم گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و مواد لانه سازی نیاز دارند. موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم برای این منظور مناسب هستند.

قناری ماده در لانه طی مدت ۴ یا ۵ روز پرنده اقدام به تخم گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند.وقتی جوجه بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.

جوجه‌ها بعد از ۱۸ روز لانه را ترک می‌کنند.والدین آنها را برای حدودا یک هفته پس از این نیز تغذیه می‌کنند.وقتی پرنده ماده دوباره تصمیم به تخم گذاری بکند ممکن است به مسنترین جوجه‌ها حمله بکند.در این موقع دیوار سیمی میان قفس مفید خواهد بود تا پرنده نر بتواند از میان سیمها جوجه‌ها را تغذیه بکند تا زمانی که ماده دوباره تخم‌گذاری بکند.

 

۱.غذای اصلی پرنده تخم کتان است.

۲.در وعده های غذایی قناری هویج برای رنگش و تخم مرغ برای تقویت او استفاده شود.

۳.سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعث زخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.

۴.از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۵.از قفس مخصوص نگهداری قناری(۵۰٫۳۰٫۴۰) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود.

۶.ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)

۷. سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.

۸. میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.

۹.حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید.

۱۰.سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.

۱۱.به جای روزنامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماده چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.

۱۲.قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز  به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.

۱۳. هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)

۱۴.حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
 

6395.jpg

 

تغذیه قناری در مراحل مختلف از جوجگی تا بلوغ

تغذیه صحیح از اصولی ترین و پر اهمیت ترین مسئله در نگهداری پرندگان قفسی می باشد


طبق دسته بندی های زیست شناسی ، قناری وحشی که از اجداد قناری اهلی شده فعلی است ، به دسته گنجشک ها و خانواده فنچ ها از راسته سبک بالان تعلق دارد و گروه قناری ها خود جزء کوچکی از این خانواده بزرگ هستند .

قناری پرنده ایست دانه خوار ، اما جیره غذایی او را تنها دانه ها تشکیل نمی دهند و سبزیجات تازه و میوه های رسیده نیز مورد علاقه او می باشد .

پرندگان آزاد در قلمرو خود قادر به تأمین نیازهای بدنی می باشند . از جوانه درختان گرفته تا میوه های وحشی و دانه گیاهان ، کرم ها و بسیاری از غذاهای دیگر .اما پرندگان در قفس اینگونه نیستند و نیازهای آنها را صاحبان آنان باید برآورده نمایند .

در تغذیه پرندگان قفسی رعایت چند نکته اهمیت دارد :

- غذای آنها باید تازه ، طبیعی ، متنوع و تمیز باشد و از نظر طبیعت سردی و گرمی و تأمین املاح معدنی و ویتامین ها مورد توجه قرار گیرند .

در این قسمت به خواص بعضی از دانه های اشاره می کنیم :

1- تخم کتان ؛ که به دانه قناری مشهور است ، طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی می باشد .

2- تخم ارزن ؛ طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایست قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون . معمولاً آن را با مخلوط تخم کتان به قناریها میدهند . به این ترتیب که دو قسمت تخم کتان را با یک قسمت تخم ارزن مخلوط کرده و در اختیار قناریها می گذارند .

3- تخم کاهو ؛ که طبیعتی سر دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تأمین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است .

4- تخم خرفه ؛ طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمییز کنندگی دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد .

5- تخم کلم قمری ؛ طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده مؤثر است .

6- تخم اسفرزه ؛ دارای طبیعتی سرد بوده و حاوی املاح معدنی و ویتامین های مختلف می باشد.

7- تخم شلغم ؛ طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرما خوردگی و آسم می باشد .

8- تخم چغندر ؛ این دانه طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی بوده و خاصیت پاک کنندگی دارد .

9- تخم منداب ؛ طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری میگردد .

10- تخم گشنیز ؛ طبیعتی گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است .

11- تخم شاهدانه ؛ طبیعتی گرم دارد ، پرچرب و محرک است و بهتر است در جیره غذایی قناری کمتر وارد شود .

تمامی این دانه ها برای قناریها قابل استفاده می باشنداما اگر توازنی بین مخلوط آنها وجود نداشته باشد می تواند موجب بیماری پرنده گردد . دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آن ها نیز مبتلا نگردد . بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاه ها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود .

مصرف سبزیجات و میوه های تازه نیز در جیره غذایی قناری باید وجود داشته باشد ، اما طبق یک برنامه ریزی منظم باید باشد.

 

آموزش نگهداری قناری : تربیت قناری


آموزش نگهداری قناری : تربیت قناری قناری های جوان سریع تر تربیت می شوند و برخلاف آنها پرندگان مسن تر اولاً خجالتی ترند و تربیت آنها زمان و حوصله بیشتری لازم دارد. در مورد تربیت قناری نیز مانند سایر پرندگان، هر چه زمان بیشتری صرف شود نتیجه بهتر و سریع تری نایل می گردد.برای شروع بهتر است یکی از اعضای خانواده که وقت و انگیزه بیشتری دارد، مسئولیت تربیت پرنده را به عهده گیرد. در ابتدا تمرین های کوتاه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای را انتخاب نمائید تا پرنده خسته و درسی جدید به او بدهید. توصیه میشود که در روز چندین بار این کار خواهد کاست و هر چه پرنده بیشتر به شما عادت کند تعلیم او نیز راحت تر خواهد بورد. – در آغاز ممکن است پرنده از ترسی بلرزد و یا از اجرای تمرینهای شما سرباز زند. صبور باشید و چند روزی به پرنده اجازه دهید که به این شرایط عادت کرده و آرام شود. شتاب سرعت پیشرفت مراحل آموزش به عهده شماست. چون هر پرندهای خوی مخصوص به خود هرگونه ظرف یا اسباب بازی غیرضروری را از قفس خارج کنید چرا که هرقدر لوازم اضافی کمتر باشد، تمرکز پرندف بیشتر خواهد بود. با پرنده به آرامی صحبت نمائید، با آهستگی به قفس او نزدیک شده و از حرکت های تند و سریع بپرهیزید. زمانی که پرنده متوجه شما شد می توانید دستتان یا تکه چوبی را داخل قفسی ببرید و تا حد ممکن به پرنده نزدیک نموده، به آرامی سینه اش را نوازش کنید تا بر روی آن چوب به داخل و خارج قفس، پرنده عکس العمل بهتری از خود نشاندهد . همچنین با عادت دادن پرنده به نشستن بر روی چوب، می توان از آن به عنوان وسیله ای جهت پایین آوردن قناری از نقاط مرتفع (قسمت های نزدیک به سقف اتاق که دست به آن نمی رسد) استفاده کرد. اگر قناری خواست انگشت شما را گاز بگیرد، حرکت تندی انجام ندهید که باعث وحشت او شود. این را بدانید که گاز گرفتن قناری هر قدر هم که شدید باشد باعث خراشیدگی پوست نمی گردد. هرگز پرنده را تنبیه نکرده و نزنید، بلکه فقط با صدای بلند بگوئید «نه»، به دنبال آن قناری دست شما را رها خواهد کرد. گاهی اوقات نیز پرنده این عمل را صرفاً برای به دست آوردن تعادل در هنگام بالا رفتن از شما انجام می دهد و اصلاً قصد گاز گرفتن ندارد. زمانی که پرنده با آرامش کاملا روی دست شما نشست، با انگشت خود او را خارانده و نوازش کنید تا تحریک شده و خود را بیارید. در این لحظه پرنده آماده آموزش های بعدی خارج از قفس می باشد.

ابتدا یک اتاق ارام و کوچک فاقد اسباب و اثاثیه اضافی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کمد یا چیز بلند دیگری در اتاق نباشد تا پرنده به روی آن رفته و از دست شما بگریزد. هر قدر وسایل مور-جورد در اتاق محدودتر باشد، احتمال برخورد پرنده به شیئی و یا مخفی شدنش در پشت آن کمتر می شود و گرفتن دوباره او نیز راحت تر خواهد بود. باید مطمئن باشید که کلیه درها و پنجره ها بسته است و پرنده نمی تواند فرار کند. تمام پرده ها را بیندازید تا پرنده به درون شیشه پنجره ها نرود و تمام آینه ها را نیز بپوشانید. بعد از اتمام تمرینات جلسه اول، می توان محلی را در خارج قفسی جهت نشستن پرنده بر روی آن در نظر گرفت. پس از استراحت، او را به داخل قفس هدایت کنید.

برای شروع جلسه بعد مقداری دانه جلوی قفس بریزد تا نظر پرنده را جلب کرده و از قفس خارج شود. اگر خودش بیرون نیامد او را توسط یک تکه چوب یا انگشتان خود به بیرون از قفس راهنمایی هنگام اجرای تمرینات برروی زانو بنشینید تا فاصله شما از سطح زمین کم باشد. بدین ترتیب مانع سقوط پرنده از ارتفاع زیاد می شوند. اگر کف اتاق مزبور قالیچه یا فرسی وجود ندارد بهتر است پارچه ای بر روی زمین بیاندازید و چند بالش و یا کوسن روی آن قرار دهید. همیشه به آرامی و از سمت جلو به پرنده نزدیک شوید و هیچگاه به طور پنهانی به طرف او نروید یا از پشت او را نگیرید، زیرا یک پرنده وحشت زده هرگزآموزش پذیر نخواهد بود. با رعایت اینگونه مسائل پرنده آرام شده و به زودی می فهمد که هیچگونه خطری او را تهدید همیشه پرنده را طوری بگیرید که کف دستتان بر پشتش و انگشتانتان در زیر بدن او قرار گیرد یا به عبارتی دیگر، پرنده درست در میان مشت شما مهار شود. البته برای سهولت در انجام این کار می توان پرنده را به یک گوشه هدایت کرد و سپس او را گرفت. بعد از آن اجازه دهید پرنده به آرامی روی دست شما بنشیند و به دنبال آن به آهستگی دست خود را از روی زمین بلند کرده و بایستید. شاید لازم باشد این کار را چندین بار تکرار کنید تا پرنده روی دست شما بماند. بعد از این کار او را نوازش و تحسین کنید و به عنوان جایزه نیز یکغذای خوب برای او در نظر بگیرید، قدر رفتارهای خواب پرنده خود را بدانید و ناتوانایی ها و اشتباهات او را نادیده بگیرید. یکی از انگشتان خود را برای نشستن او بلندتر نگه دارید و با انگشت خود به سینه او زده تا پرنده روی آن بنشیند. نشستن قناری روی کف دست شما می تواند به عنوان درس جدید در نظر گرفته شود. وقتی پرنده به آرامی روی دست شما نشست می توانید او را روی شانه خود بگذارید. بدین منظور دست خود را سریع بچرخانید تا پرنده از دست شما جدا گشته و جهت حفظ تعادلش مجبور گردد که بر روی شانه شما بنشیند. در صورت تمایل می توانید او را بر روی سر خود نیز بنشانید ولی باید به خاطر داشته باشید که این کار در شأن یک قناری مؤدب نمی باشد! بعد از اتمام تمرینات، قناری را خارج از قفس بر روی یک تکه چوب قرار دهید و اگر از روی آن بلند شد او را دوباره بازگردانید. بدین ترتیب پرنده به زودی عادت خواهد کرد که روی چو ب بماند. پس از انجام همه موارد ذکر شده، پرنده را به قفس خود بازگردانده و مقدار کافی آب و دان در اختیار او قرار دهید چرا که احتمالاً خسته و تشنه است. هر روز مدت زمان جلسات تمرین را افزایش دهید. پرنده سریعاً به توجه شما پاسخ می دهد و ارتباط شدید عاطفی برقرار می کند. برای این که پرنده فقط به یک نفر عادت نکند و به او وابسته نشود بهتر است در حین انجام برخی از تمرینات، سایر اعضای خانواده را نیز با پرنده آشنا سازید و حتی اجازه دهید که برخی از قسمت های آموزش را آنها انجام داده و به قناری غذا داده و با او بازی کنند.

چنانچه جهت ورزشی و پرواز، به پرنده اجازه خروج از قفسی داده شود، سلامتی بیشتر او تضمین شده و در ضمن باعث میشود که با انسان ها بیشتر مأنوس و آشنا شود. معمولا پس از خروج از قفس، ابتدا جهت جستجوی بیشتر به اطراف اتاق پرواز خواهد کرد و احتمالا با اندکی تشویش به نزد شما باز خواهد گشت. غذای قناری را فقط در داخل قفس به او بدهید تا هر لحظه که گرسنه شد به آنجا بازگردد. به منظور برگرداندن پرنده به داخل قفس، یک ظرف پر از غذای تازه بسیار فریبنده باشد.حداقل انتظاری که باید از یک پرنده دست اموز داشته باشید این است که با آرامش کامل روی دست شما بنشیند. وقتی پرنده روی داستان شما احساس امنیت و آرامش کند تمرینها و آموزش های بعدی آسانتر خواهد شد. اگر به قناری اجازه می دهید که آزادانه در اتاق پرواز کند، گوشه و کنار اتاق را از نظر وجود خطرهای احتمالی بازرسی کنید. درها و پنجره ها را ببندید، روی آینه ها را بپوشانید و مطمئن شوید که کلیه گیاهان منزل برای قناری غیرسمی باشند، چرا که بسیاری از گیاهان (… Azalea آزاليا L: Dieffenbachia U-U- آپارتمانی (مانند دیفن موجب مسمومیت قناری می شوند. در فکر آموزش های پیشرفته تر باشید. در این مرحله نیز از همان اتاق و از همان مربی استفاده کنید. جلسات کوتاه مدت، تشویق مناسب و غذا، نتیجه بهتری خواهد داشت. پرنده را با کارهایمختلف به یکباره گیج نکنید و سادگی را در برنامه ها خود حفظ  نمایید. در ابتدا یک درس را تمرین کنید و بعد از اینکه پرنده تسلط کافی پیدا کرد، درس دوم را شروع کنید. به جلو راندن اسباب بازی ها و یا بالارفتن از نردبان، از کارهایی است که قناری می تواند انجام دهد. حتی رفتارهای طبیعی پرنده، مثل باز کردن بالهایش را نیز می توان به عنوان یک تمرین انجام داد، به طوری که با دستورات شما این کار را انجام دهد.

قناری ها حیوانات سمرزنل ف و با نشاطی هستند و حرکات جسمانی، خصوصاً ورزش دادن بالها، برایشان حیاتی است. حتی بدون اجرای تعلیمات خاصی نیز می توانید به پرنده اجازه دهید تا در اطراف اتاق پرواز کند. اگر با ملایمت و حوصله با او رفتار شود، به زودی اعتماد خاصی نسبت به مربی و شخصی که به او غذا می دهد پیدا می کند. این حالت را می توان با یک ساعت محروم کردن او از غذا تقویت کرد. در قفس را باز بگذارید تا پرنده به دلخواه خود و هر زمانی که خواست  از قفس خارج شود. هر زمان که میخواهید پرنده به قفس بازگردد ، در جلوی چشمانش ظرف غذا را در جای مخصوص داخل قفس قرار دهید تا به زودی با میل خود برا خوردن غذا به قفس بازگردد.

 


به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×