رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

با سلام

 

دوستان من یه مشکلی بزرگی هنگام کار با NERO دارم که دیوونم کرده .

 

چرا وقتی دارم سی دی یا دی وی دی رایت میکنم مرتب ارور میده و CD یا DVD  رو می سوزونه ؟

 

لطفا راهنماییم کنید .

 

ممنون

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دوست عزیز برای اینكه مطمئن شوید كه اشكال نرم افزاری نیست ویندوز را مجددا نصب كنید و رایت CD را امتحان كنید. در صورتی كه مشكل باز هم وجود داشت می توانید با شركت گارانتی درایو Combo خود تماس گرفته و در صورت نیاز آن را تعمیر كنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اگر سوختن سی دی زیاده شاید سرعت رایت بالاست
یا پین های پشت سی دی رایتر کج شده یه نگا بنداز

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

میتونه علتهای زیادی داشته باشه
مثل ضعیف شدن لیزر درایو . مشکل نرم افزار رایت با این نوع دیتا . سرعت رایت ناهماهنگ با سرعت درایو و .....

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دوست عزیز در هنگام رایت CD سوخته می شود تا اطلاعات به نوعی بر روی آن حک شوند. اگر اطلاعات به درستی بر روی CD‌ رایت نشوند و یا در انجام مراحلی مانند Lead in‌ یا Lead Out مشکلی بوجود آید CD‌ می سوزد. CD‌های جدید دیگر نمی سوزند چون امکاناتی در رایترها قرار داده شده است که از این کار جلوگیری می کند. رایترهای جدید به اصطلاح Burn-Proof هستند و CD را در مقابل سوختن ناشی از کمبود اطلاعات برای رایت محافظت می کنند. دلایل سوختن CD در چنین حالتی می تواند خرابی خود CD با فایل روی هارد یا Image باشد.

CD از نوع Rewritable به دلیل اینکه ثبت اطلاعات بر روی آن مانند CD های معمولی نیست می توان اطلاعاتی را که بد رایت شده است را پاک کرد و دوباره در جای آنها نوشت. یک CD ریزایت نیز می سوزد یعنی اطلاعات بر روی آن خوب رایت نمی شود ولی می تواند دووباره ان را با پاک کردن برای نوشتن اطلاعات آماده کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
 روش جلوگیری از سوختن سی دی در حال رایت
*قبل از عمل نسخه برداری همه برنامه های باز را ببندید.

* برنامه هایی که ممکن است به صورت ناگهانی اجرا شوند را غیرفعال سازید. (مانند برنامه های محافظ صفحه نمایش ، دریافت نمابر ، ضد ویروس ها و...)

* در هنگام نسخه برداری سی دی از اینترنت استفاده نکنید.

* توجه داشته باشید سی دی های خام به نسبت سی دی های نوشته شده از حساسیت بیشتری برخوردارند.

* سطح رویی سی دی ها را قبل از نسخه برداری تمیز و پاک کنید. در هنگام تمیز کردن سی دی به موارد زیر توجه کنید.

* از دست زدن به بخش های طلایی ، سبز یا آبی رنگ آن خودداری کنید.

* سی دی را در محیط آلوده و دارای گرد و غبار نگهداری نکنید.

* سی دی ها را فوت نکنید و یا نزدیک آن ها صحبت نکنید ، زیرا قطره های ریز بزاق دهان روی آن باقی می ماند.

* برای پاک کردن سی دی ها از پارچه مخصوص لنز دوربین استفاده کنید.

* برای پاک کردن سی دی های چرب خام ، از پارچه نرم آغشته به الکل صنعتی استفاده نمایید.

* سی دی را به صورت شعاعی پاک کنید.

* برای پاک کردن از هوای فشرده و یا اسپری استفاده نکنید.

* قبل از کپی ، روی سی دی را با ماژیک ننویسید.

* روی هیچ یک از دو طرف سی دی ها قبل از کپی نباید برچسب چسباند.

* رایتر را در مکانی ثابت قرار دهید و در هنگام نسخه برداری آن را جابجا نکنید.

* فایل های خود را چک کنید و از نام های فارسی استفاده نکنید.

* در هنگام نسخه برداری از امکان Test برنامه استفاده کنید.

* اگر می خواهید کپی سی دی بهتر صورت پذیرد ، از سی دی هایی استفاده کنید که سرعت نوشتن بر روی آنها از حداکثر سرعت رایتر بیشتر باشد.

* توجه داشته باشید معمولاً گنجایش سی دی ها کمتر از آنچه که روی آنها نوشته شده است ، می باشد.

* رایتر را در محل خنک قرار دهید.

* برای نسخه برداری سی دی سخت افزار، نرم افزار، سیستم عامل مناسب و نگارش کامل رایترها نیز حائز اهمیت می باشند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

قدرت کم پاور

من خودم یه Dvdrw داشتم با پاور 400 وات گرین
رفتم عوضش کردم به 700 وات الان دیگه نه Cd و نه Dvd میسوزونه

ضمناً برای کشف این ارور شاید 100 سی دی و دی وی دی سوختم!!!

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
Main6581.gif  
 
خوب تقریبا همه به محض این که CD هاشان زیر رایت میسوزد آنرا خرد میکنند و یا دور میندازند. اما به هر دلیل اگر در زمان رایت CD به صورت DATA سی دی شما سوخت اصلا ناراحت نباشید چون اگر...

 

 

خوب تقریبا همه به محض این که CD هاشان زیر رایت میسوزد آنرا خرد میکنند و یا دور میندازند.
اما به هر دلیل اگر در زمان رایت CD به صورت DATA سی دی شما سوخت اصلا ناراحت نباشید چون اگر مایل باشید می توانید در ادامه CD را مجددا رایت کنید حتی فایلهایی را که سالم رایت شدند را نیز حفظ کنید

برای این کار کافی هست که از NERO شش به بالا استفاده کنید. سی دی سوخته خود را در رایتر قرار بدهید حال نحوه رایت را دو باره DATA انتخاب کنید و فایلهایی را که قرار هست رایت کنید را مجددا ADD کنید در این حالت رایتر از شما سی دی سوخته را قبول می کند و لازم نیست سی دی خام درون رایتر قرار بدهید نکته حتما قبل از ADD کردن فایلها باید بدونید که چه مقدار فضای خالی در سی دی سوخته دارید .

این را باید از میزان پر بودن حلقه پشت CD حدس بزنیند و اگر بیشتر از حجم باقیمانده نخواهید رایت کنید یعنی اینکه این CD دیگه فقط به درد رایت فایلهای کوچیکتر میخوردو نکته دیگه این که سی دی را باید خود NERO سوزانده باشد نه برنامه ای ديگرنکته سوم هم اینکه برای CD های Video و Audio سوخته احتمالا جواب نمی دهد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مشکلات رایج DVD Writer و روش های رفع آنها

 

 

DVD Writer یکی از معضلات سخت افزاری تاریخ بشریت به حساب میاد . امکان نداره DVD Writer داشته باشی و عیب و اشکالی نداشته باشه . یا درش باز نمیشه ، یا رایت نمی کنه ، یا سی دی می خونه دی وی دی نمی خونه . خلاصه که همه به نوعی یه مشکلی با DVD Writer دارن . امروز می خوام برخی از این مشکلات رایج در DVD Writer رو بررسی کنم و تا جایی که از دستم بر میاد ، روش های  رفع رو هم بگم . پس با من همراه باشید .

چرا DVD Writer هیچ گونه CD و یا DVD را نمی خواند ؟

این مشکل معمولا دو تا دلیل داره : ۱ – لنز DVD Writer کثیف شده . ۲ – موتوری که وظیفه چرخوندن CD و یا DVD رو داره ، کند میچرخه . طبق تجربیات خودم ، کند شدن سرعت موتور دلیل اصلی نخوندن CD و یا DVD توسط DVD Writer هست . CD و DVD باید با یک سرعت مشخصی بچرخن تا لنز بتونه تمام اطلاعات نوشته شده روی اونها رو بخونه ، وقتی موتور نتونه این سرعت رو ایجاد کنه ، تمام مکانیزم DVD Writer از کار می افته . کند شدن سرعت موتور به دلیل کثیف شدن محور گردش موتور هست که بر اثر مرور زمان گرد و خاکی میشه . برای حل این مشکل باید موتور گرداننده DVD رو با الکل و یا اسپری کنتاکت شور چرب بشورید . یه محفظه خالی بالای موتور قرار داره که از اونجا  می تونید اسپری کنید . بعضی موتور ها هم بالای خودشون سوراخ هایی دارن که می تونید از اون قسمت ، الکل بریزید . فقط باید حواستون باشه اسپری یا الکل روی لنز نپاشه . اگه خیلی به این جور مسائل آشنا نیستید ترجیحا دست به کار نشید خیلی بهتره .

 

dvd-writer-motor.jpg

نمایی از DVD Writer باز شده – موتور گردان

 

در عکس بالا دایره قرمز بزرگه موتوری رو نشون میده که کار گردوندن DVD رو به عهده گرفته و دایره کوچیکه به داخل موتور راه داره ، اسپری کنتاکت شور رو لب به لب این منفذ قرار بدید و مقدار کمی اسپری کنید . از بغل موتور هم جا واسه این کار هست . اسپری باعث میشه تا محل اتصال میله گردان به موتور شسته بشه و روان تر بچرخه .

 

dvd-writer-optical-lens.jpg

لنز DVD Writer

 

در عکس بالا لنز DVD Writer رو می بینید که باید تمیز بشه . با گوش پاک کن می تونید این کار رو بکنید ، روی لنز “هاف? کنید تا مرطوب بشه و بعد گوش پاک کن رو روش تماس بدید.  فقط خیلی حواستون باشه ، لنز خیــــــــــــــــلی حساسه . کوچکترین تکونی می تونه کلا نابودش کنه .

در برخی موارد هم DVD Writer سی دی رو اجرا می کنه اما دی وی دی نه . این مشکل هم با روشی که بالاتر گفتم حل میشه .

رایت نکردن DVD Writer هم در برخی موارد نرم افزاری و در برخی موارد سخت افزاری هست . چون هنگام رایت ، موتور باید سرعت مشخصی داشته باشه که با روشی که بالا گفتم مشکل حل میشه . بعضی مواقع هم رایت نکردن DVD و یا CD مربوط به ویندوز میشه که با تعویض ویندوز و یا در برخی موارد با Unistall کردن درایور DVD Writer و Install مجدد شاید مشکل حل بشه .

چرا درب DVD Writer باز نمی شود ؟

این مشکل هم دو تا دلیل داره : ۱ – موتور مخصوص درب معیوب شده . این احتمال خیلی کمه اما خب با شستن موتور درب و یا تعویضش مشکل حل میشه .

۲ – تسمه موتور درب شل شده . معمولا مشکلات مربوط به درب DVD Writer از همین تسمه آب می خوره . تسمه به خاطر ماهیت لاستیکی که داره بعد از یه مدت یا چرب میشه و یا شل میشه . در هر دو صورت عملکرد درب دچار مشکل میشه . تسمه در واقع رابط بین موتور درب و چرخ دنده هایی است که درب را باز میکنن . برای حل این مشکل باید تسمه ای در سایز و قطر همون تسمه معیوب داشته باشید تا جایگزین کنید . در ۹۹ درصد موارد  با تعویض تسمه ، مشکل باز نشدن درب DVD Writer حل میشه .

 

 

DVD-Writer-Belt.jpg

تسمه مخصوص باز کردن درب DVD Writer

 

اگر درب DVD Writer قفل کرده و با استفاده از برق بیرون نمیاد می تونید با استفاده از یک سوزن درب رو باز کنید . تمام DVD Writer ها برای این جور مواقع یک سوراخ جلوی پنل دارن . خیلی ها دیگه تو این کار استاد شدن مطمئنم .

 

how-to-open-stuck-cd-dvd-drive-21.jpg

باز کردن درب DVD Writer با استفاده از سوزن

  درب DVD Writer باز و فورا بسته می شود .

این مشکل هم می تونه نرم افزاری باشه و هم سخت افزاری . من مشکل سخت افزاریش رو میگم چون اولا خیلی آدم نرم افزاری نیستم و دلیل دوم اینه که باز و بسته شدن فوری درب DVD Writer بیشتر علت سخت افزاری داره . وقتی شما دکمه Eject رو میزنید دو حالت داره . یا قصد باز کردن درب DVD Writer رو دارید و یا می خواید درب رو ببندید . دو تا کلید کوچک بغل موتور درب DVD Writer تعبیه شده که به اصطلاح پلاتین گفته میشه . در شکل زیر مشخص کردم . این دو تا کلید ، یکیش مخصوص باز کردن و یکیش مخصوص بستن درب DVD Writer هست . وقتی درب رو باز می کنید و فورا بسته میشه دلیلش کنتاکت نکردن درست یکی از این دو تا کلید کوچک هست . این پلاتین رو با کنتاکت شور بشورید احتمال خیلی زیاد مشکلتون برطرف میشه .

 

DVD-Writer-Microswitch.jpg

پلاتین های DVD Writer

 

  چرا DVD Writer اکسترنال شناسایی نمی شود ؟

قبلا در پست ف? چرا هارد و دی وی دی رایتر اکسترنال دو سیم USB دارند  ف? اشاره ای کامل تر به این موضوع کردم باز اینجا هم میگم . این مشکل بیشتر مربوط به برق رسانی میشه . اگه DVD Writer اکسترنال شما دو سیم USB داره حتما هر دو سیم رو به پورت USB وصل کنید .

در برخی موارد هم شاید مشکل از پورت USB کامپیوتر و یا لپ تاپ باشه . شایدم کابل DVD Writer اکسترنال شما قطعی داره .

اگر مشکل دیگه ای با DVD Writer خودتون دارید یا داشتید مطرح کنید شاید فرجی شد ، اگر هم روش برطرف کردن اون مشکل رو می دونید لطفا بفرمایید .

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
آموزش رایت سی دی
رايت سي دي منبع: ماهنامه شبكه اشاره: امروزه براي رايت كردن سي دي، نيازي به نرم افزار جانبي خاصي نداريم، چرا كه خود ويندوز مي تواند اين كار را( البته با محدوديت هايي) انجام دهد. با ويندوز اكس پي، رايت...

رايت سي دي
منبع: ماهنامه شبكه
اشاره: امروزه براي رايت كردن سي دي، نيازي به نرم افزار جانبي خاصي نداريم، چرا كه خود ويندوز مي تواند اين كار را( البته با محدوديت هايي) انجام دهد. با ويندوز اكس پي، رايت كردن تقريبا مثل كپي كردن است. كافي است فايل هاي مورد نظر را با ماوس بگيريد و به داخل پنجره درايو سي دي بيندازيد. ولي البته نمي توانيد مثلا سي دي بوت درست كنيد، يا محتواي يك سي دي را به صورت فايل ISO يا image ذخيره كنيد. حتي نمي توانيد يك فايل بزرگ را بين چند سي دي رايتر شما صرفا يك سي دي رام است، چه دردسرهايي درست مي شود. در اين مواقع، مجبوريد با درستكاري رجيستري، مشكل را برطرف كنيد. اگر براي رايت كردن، امكانات پيشرفته تري بخواهيد، در حال حاضر دو گزينه پيش رو داريد، برنامه Nero كه حالا نسخه 6 آن موجود است، و Roxio Creator7 كه در ويندوزهاي 98 و ME به Easy CD معروف بود. اين برنامه ها چيزي فراتر از صرفا ابزار رايت كردن هستند. مثلا مي توانيد صوت و تصوير را به MP3 و MPEG-4 تبديل كنيد، نويزهاي نوارهاي قديمي را حذف كنيد، آلبوم عكس درست كنيد، منوهاي DVD بسازيد، برچسب و جلد سي دي طراحي كنيد و خيلي كارهاي ديگر كه در اين مقاله مي خواهيم به شما معرفي كنيم.

1- بستن انتهاي سي دي
حتما مي دانيد كه اگر انتهاي سي دي را نبنديد، مي توانيد باز هم روي آن رايت كنيد، منتها فقط كامپيوتر خودتان مي تواند تمام فايل هاي روي سي دي را نشان دهد. بنابراين اگر مثلا فايل هاي MP3 خود را طي چند مرحله روي سي دي رايت كنيد و در پايان سي دي را finalize كنيد (اصطلاحا آن را ببنديد)،و آن وقت سي دي را داخل يك دستگاه مستقل Player بگذاريد، فقط آهنگ هايي كه درآخرين Session رايت شده بودند، پخش خواهد شد.
2- رايت كردن در اكس پي
در ويندوز اكس پي، اگر فايل هاي خود را داخل پنجره سي دي درايو بيندازيد، فايل ها رايت مي شوند. منتها اگر سي دي شما CD-R باشد نه CD-RW ، عمل رايت بلافاصله صورت نمي گيرد، بلكه فايل ها ابتدا در يك فضاي موقت (فولدري در داخل Documents and Setting و تحت عنوان اسم كاربري شما) قرار مي گيرند. براي اين كه عمل رايت واقعا صورت بگيرد، بايد روي آيكون درايو سي دي كليك راست كرده و گزينه Burn these files to disc را انتخاب كنيد. خوبي اين روش اين است كه اگر اشتباها فايلي را داخل سي دي بيندازيد، فرصت برگشت داريد. خوبي ديگر فايل، يك Session جديد تعريف كنيد. در ويندوز اكس پي، multi-Session براي سي دي ديتا، هميشه روشن و براي سي دي صوتي، هميشه خاموش است.
3- كشيدن و انداختن
وقتي با استفاده از پنجره اكسپلورر خود ويندوز اكس پي فايل هايتان را روي سي دي RW رايت مي كنيد، فرمت ديسك UDF مي شود كه در اكثر پي سي ها قابل استفاده است، ولي در خيلي از كامپيوترهاي Mac نه. فرمت UDF براي تصحيح خطا، يك فضاي اضافي را براي خود در نظر مي گيرد. با اين كار، عملا چيزي در حدود 533 مگابايت روي CD-RW براي شما باقي مي ماند. اما در عوض لازم نيست براي هر بار رايت، يك Session جديد تعريف كنيد.
4- تراك يا ديسك
هنگام رايت كردن ديسك هاي multi-session ، درايو قسمت « جدول محتويات» ديسك را باز مي كند، فايل ها را روي سي دي مي نويسد و سپس با اصلاح جدول محتويات معلوم مي كند كه هر فايل در كجاي ديسك ذخيره شده و كجا پايان مي يابد، به اين شيوه Track-At-Once مي گويند و نگهداري اين گونه اطلاعات طبيعتا فضايي را روي ديسك اشغال مي كند. روش ديگري به نام Disk-At-Once وجود دارد كه كل ديسك را در يك مرحله رايت كرده و ته آن را مي بندد. براي ديسك هاي صوتي بايد از اين روش استفاده كنيد و كساني كه به تكثير سي دي مي پردازند. نيز اين روش را انتخاب مي كنند. معمولا خود كاربر مي تواند تشخيص دهد كه كدام روش برايش مناسب تر است. Esay Media Creator بسته به نوع پروژه، به طور خودكار روش مناسب را انتخاب مي كند، ولي Nero به كاربر اجازه مي دهد خودش روش كار را تعيين كند.
5- نوشتن نام آهنگ ها
اگر بخواهيد، مي توانيد براي سي دي هاي صوتي نام آهنگ ها را هنگام پخش به نمايش در آوريد. براي اين منظور، بايد از حالت Disk-At-Once استفاده كنيد. هرچند براي رايت كردن سي دي صوتي خواه ناخواه مجبوريد از اين حالت استفاده كنيد. نرم افزار رايت شما اطلاعات لازم را از قسمت metadata فايل صوتي برخواهد داشت (درست مثل پخش كننده هاي MP3 )، اما معمولا مي توانيد اسامي آهنگ ها و خواننده ها را ويرايش كنيد.
6- معاينه داده ها
هميشه بعد از رايت ، ديسك خود را كنترل كنيد. مقايسه بيت به بيت زمان مي برد، اما اين تنها راهي است كه مي توانيد از صحت رايت اطمينان حاصل كنيد. براي ديسك هاي مهم حتي بهتر است به كمك برنامه هايي چون CD-DVD Speed ( كه در Nero 6 موجود است)، وجود خطاهاي احتمالي را بررسي كنيد، هنگام پخش آهنگ ها، درايو سعي مي كند با استفاده از داده هاي تكراري از پس خطاهاي ناشي از گرد و غبار يا خش برآيد. اما هرچه اين خطاها از همان اول كمتر باشند، بهتر است.
7- گرفتن تصوير سي دي
ابزار داخلي رايت سي دي در ويندوز اكس پي نمي تواند كپي سي دي به سي دي انجام دهد يا از كل يك سي دي image بگيرد. ولي در نرم افزار رايگان ISO Recorder Power Toy مي تواند اين دو كار را انجام دهد. اگر سرويس پك دو ويندوز اكس پي را نصب كرده ايد، از نسخه بتاي اين نرم افزار استفاده كنيد. در غير اين صورت نسخه اصلي را دانلود و نصب كنيد. براي گرفتن تصوير از سي دي، كافي است روي آيكون درايو سي دي در My Computer كليك راست كنيد و گزينه Create lmage from CD انتخاب نماييد. براي رايت كردن فايل تصوير روي سي دي هم كافي است روي فايل، كليك راست كرده و گزينه Copy image to CD را بزنيد. با اين برنامه نمي توانيد سي دي هاي صوتي، تصويري يا قفل شده را كپي كنيد.
8- رايت كردن فرمايشي
اگر بخواهيد تعدادي فايل مشخص را به صورت سري رايت كنيد با خط فرمان كار سريع تر انجام مي شود تا ماوس، براي اين منظور، از Creata CD استفاده كنيد. اين برنامه مي تواند از طريق خط فرمان داسي، روي سي دي رايت كند. با يك فايل Batch ساده، مي توانيد Windows Backup را به اجرا در آورده و فايل ها را روي سي دي رايت كنيد.
9- تبديل فرمت ها به يكديگر
اگر به سي دي رايت كردن عادت كرده ايد، شايد حوصله نكنيد كه زمان رايت خيلي طول بكشد. ولي صبور باشيد. اگر مي خواهيد فيلمي را كه در كامپيوترتان ويرايش كرده ايد، روي DVD رايت شود و در تلويزيون قابل مشاهده باشد، بايد صبر كنيد تا به فرمت MPEG-2 تبديل شود. اين تبديل معمولا به طور خودكار هنگام رايت كردن انجام مي شود. ولي زياد طول مي كشد. خود عمل رايت در عرض چند دقيقه و خيلي زود تمام مي شود. DVD+R كمي سريعتر از DVD+R است، و نوشتن روي DVD هاي قابل رايت مجدد، در حدود يك ربع طول مي كشد.
10- فضاي لازم براي تبديل
هنگام رايت فايل هاي تصويري روي سي دي، فايل تبديلي به طور موقت روي هاردديسك ذخيره شده و در پايان رايت، به طور خودكار حذف مي شود. بنابراين بايد به اندازه كافي فضاي خالي روي ديسك داشته باشيد. زياد فرق نمي كند AVL داشته باشيد يا MREG يا هر چيز ديگر، سايز فايل نهايي MPEG-2 براي همه اين ها تقريبا يكسانخواهد شد.
-----------

رايت سي دي ( بخش دوم )

1- 1.02 UDF را امتحان كنيد
اگر نتوانستيد DVD ساخت خود را روي دستگاه پخش كنيد يا پيام Disc Error مي گيريد، به جاي UDF1.05 نسخه 1.02 را امتحان كنيد (DVD پخش كن هاي جديد نسخه 1.02 را مي شناسند.) مثلا در Nero ، بعد از انتخاب حالت (UDF ) DVD-ROM به صفحه Multisession برويد و نگاه كنيد ببينيد No Multisession تيك خورده باشد. سپس به صفحه UDF برويد و پارتيشن را Physical انتخاب و نوع سيستم فايلي را UDF 1.02 تعيين كنيد. (خطاهاي موجود در ديسك را بررسي كنيد. خطاهاي C1 به شرطي كه زياد نباشند، قابل چشم پوشي هستند. ولي خطاهاي C2 باعث پديد آمدن خطاهاي زمان خواندن مي شوند.)
2-آهنگ هاي بيشتري كپي كنيد
اگر از سي دي مناسبي استفاده كنيد، مي توانيد آهنگ هاي بيشتري روي سي دي صوتي رايت كنيد. CD-R99, CD-R99,CD-R80 به اندازه 80 ، 90 و 99 دقيقه فضا براي موسيقي دارند و بيشتر سي دي پخش كن هاي عادي مي توانند سي دي هاي طولاني را بدون مشكل پخش كنند. اگر مي خواهيد هنگام رايت روي سي دي هاي صوتي طولاني تر از 80 دقيقه مشكلي پيش نيايد، سعي كنيد سرعت رايت را پايين بياوريد. سرعت 1X و 2X تقريبا هميشه جواب مي دهد. اما در سرعت هاي بالاتر در بعضي رايترها، ممكن است لبه هاي سي دي به خوبي رايت نشوند.
3-جاي مناسب بگذاريد
هر چه اطلاعات بيشتري روي سي دي بگذاريد. خش افتادن روي سي دي، بيشتر مي تواند دردسر درست كند. ضمن اين كه بهتر است سي ي هاي خام را داخل همان قوطي استوانه اي خودش نگه داريد، سي دي هاي رايت شده را هم در يك قاب محكم قرار دهيد. پاكت هاي مشمعي يا كاغذي، پوشش خوبي براي ديسك نيستند. قاب هايي كه براي DVD طراحي شده اند. باعث مي شود هنگام بيرون آوردن ديسك، فشار كمتري به سطح سي دي وارد آيد.
4- به دقت حمل كنيد
ضمن اين كه DVD ها را بايد داخل جعبه هاي مخصوص خودشان قرار دهيد تا از گرد و خاك در امان باشند، آن ها را لب پنجره يا زير نور آفتاب هم نگذاريد. لايه رنگي DVD ، به گرما و نور حساس است و گذاشتن آن ها زير نور آفتاب در چند روز ممكن است به آن ها آسيب برساند. اگر روي ديسك خيلي خاك گرفت يا به هر علت موقع خواندن مشكل پيدا كرد، سعي كنيد با يك پارچه بدون پرز آن را تميز كنيد. پارچه هاي مخصوص شيشه عينك و اين جور چيزها براي سي دي مناسبند، اما دستمال كاغذي اصلا چيز خوبي نيست. موقع پاك كردن، پارچه را به آرامي از داخل به سمت بيرون بكشيد، نه اين كه روي سي دي بچرخانيد.
5- با دقت برچسب بزنيد
براي نوشتن روي سي دي، ماژيك هاي آبي از ماژيك هاي الكلي بهتر هستند. در ضمن روي DVD به هيچ وجه برچسب هاي كاغذي چسب دار نزنيد، مگر اين كه برچسب حلقه اي با چسب خيلي خوب باشد. كاغذهاي چسب دار به مرور كنده مي شوند و موقع چرخش ديسك، حالت نامتعالي ايجاد مي كنند كه باعث خطاي خواندن مي شود. يك راه بهتر هم اين است كه از چاپگرهاي مجهز به سي دي چاپ كن استفاده كنيد. اپسون استايلوس 900 و كانن IP4000R دو چاپگري هستند كه مستقيم روي سي دي چاپ مي كنند. براي اين منظور بايد ديسك خام با قابليت چاپ جوهرافشان داشته باشيد كه پشت آن سفيد يا نقره اي باشد.
6- با ليزر برچسب بزنيد
رايترهاي مجهز به نشانه گذار نوري از همان ليزري براي نوشتن برچسب روي پشت سي دي استفاده مي كنند كه براي رايت كردن اطلاعات روي سطح اصلي به كار مي برند، شركت هاي HP و Lacie رايتر مجهز به LighScribe مي سازند، و Nero اولين نرم افزاري است كه گزينه LightScribe را گذاشته است. تكنولوژي مشابه ياماها موسوم به DiscT@2 (بخوانيد ديسك تاتو) برچسب را روي فضاي خالي سطح اصلي ديسك رايت مي كند، كه اين يعني جاي كمتري براي اطلاعات.
7- اسم فايل ها
اگر سي دي را براي استفاده در كامپيوتر خودتان رايت مي كنيد، اسامي 64 كاراكتري براي فايل ها در ويندوز مشكلي ندارد و به طور خودكار اسامي 8 كاراكتري با پسوند 3 كاراكتري توليد مي شوند. اما اگر مي خواهيد مطمئن باشيد كه فايل هايتان در سيستم هاي لينوكس يا Mac هم( براي جادادن بيش از 80 دقيقه موسيقي روي سي دي صوتي Overburning را روشن كنيد. كارخانه زيادي CD يا DVD توليد مي كنند. برنامه مي تواند كارخانه سازنده را مشخص كند.) قابل شناسايي خواهند بود، به جاي Joliet سيستم ISO96 را انتخاب كنيد.
8- دو درايو
امروزه كمتر پيش مي آيد لازم باشد هم سي دي رايتر در كامپيوتر خود داشته باشيد و هم DVD رايتر، چرا كه بيشتر DVD رايترها مي توانند با سرعتي بيش از سي دي رايترها، رايت كنند. اگر براي رايت سي دي به سي دي، به فكر خريد دو درايو هستيد، اشتباه نكنيد. با يك سي درايو هم مي توان اين كار را كرد. ولي به هر حال داشتن يك درايو اضافي اين خوبي را دارد كه مي تواند سي دي رايت شده خود را روي يك درايو متفاوت امتحان كنيد.
9- دسترسي مستقيم به حافظه
DMA يا « دسترسي مستقيم به حافظه» يعني درايوهاي IDE ، از جمله سي دي رايترها، مي توانند اطلاعات را مستقيما از حافظه دريافت كنند. بدون اين كه به CPU مراجعه كنند، و اين يعني رايت كردن با سرعت 12X فقط 5 درصد از CPU شما را اشغال مي كند نه 50 درصد. و باز هم اين يعني كم شدن احتمال سوختن سي دي به علت كم آوردن بافر. بعضي از رايترها نمي توانند با سرعت هاي بالا رايت كنند، مگر اين كه DMA را براي آن ها فعال كرده باشيد. تعداد معدودي از رايترها هم در صورت خاموش بودن DMA بهتر كار مي كنند. عجيب آن كه براي تنظيم DMA بايد از طريق كنترل گر IDEATA\ARAPi در DeviceManagerاقدام كنيد، نه از طريق خود درايو سي دي.
10- رايت كردن DVD
با استفاده از Windows Media Center 2005 مي توانيد به رايت DVD بپردازيد. بدون اين كه به نرم افزار ديگري احتياج پيدا كنيد. البته اين در( تنظيمات DMA براي CD يا DVD را مي توانيد در قسمت Device manager انجام دهيد. ) صورتي است كه مجوز رايت CD را از Sonic گرفته باشيد. وگرنه، مجبوريد يك نسخه از برنامه Sonic Prime Time Deluxe را نصب كنيد.
--------
اين هم چند راه براي حل مشكلات رايت كردن در ويندوز اكس پي
ويندوز اكس پي رايترهاي سي دي و DVD را خودش به طور خودكار شناسايي مي كند. ولي هميشه اين كار را درست انجام نمي دهد. اگر نمي توانيد مستقيما با ويندوز اكس پي سي دي خود را رايت كنيد، ولي با يك نرم افزار ديگر مي توانيد، اول نگاه كنيد ببينيد اكس پي توانسته است رايتر شما را تشخيص دهد يا نه. براي اين منظور، روي آيكون درايو سي دي خود كليك راست كرده و گزينه Properties را بر گزينيد. گزينه recording تيك خورده است يا نه. اگر صفحه اي به نام Recording وجود نداشت، يعني ويندوز اكس پي نفهميده است كه سي دي درايو شما رايتر است . در اين حالت با مراجعه به كاتالوگ ويندوز (نشاني http://www.microsoft.com\windows\catalog ) نگاه كنيد ببينيد رايتر شما جزو رايترهاي مورد تاييد مايكروسافت هست يا خير. اگر بود، سعي كنيد درايو جديد يا Update آن را دانلود كنيد. به غير از اين اگر در كار با رجيستري با تجربه باشيد، مي توانيد از طريق رجيستري هم موضوع را به ويندوز بفهمانيد
----------
تكثير سريع سي دي
وقتي مي خواهيد از يك سي دي چندبار كپي بگيريد، لازم نيست هر دفعه فايل ها را خودتان دستي انتخاب كنيد.
با استفاده از ISO Recorder Power Toy يك image از سي دي خود بگيريد و روي هارد نگه داريد. براي اين منظور سي دي اصلي را داخل درايو بگذاريد و با كليك راست روي آيكون آن، گزينه Create Image from CD را انتخاب كنيد. براي انتخاب فولدر و نام فايل، روي دكمه سه نقطه كليك كنيد.
حتي اگر دو درايو سي دي داشته باشيد، رايت كردن مستقيم از يكي به ديگري ريسك است. چرا كه اگر يكي از درايوها نتواند با سرعت درايو ديگر حركت كند، احتمالا سي دي شما خواهد سوخت. در برنامه Nero ، بايد حالت CDCopy را انتخاب كرده و سپس گزينه On the fly را خاموش كنيد. آنگاه مي توانيد نام و مسير فايل ISO مورد نظر خود را تعيين كنيد. براي رايت كرده فايل ISO خود روي سي دي با برنامه ISO Recorder ، كافي است روي آن كليك راست كرده و از منوي ظاهر شده گزينه Copy Image to CD را انتخاب نماييد. اگر از Nero استفاده مي كنيد، بايد از منوي File گزينه Open را انتخاب كنيد (كه در نسخه هاي قديمي تر منوي File و گزينه Burn Imagr بوده است.) گزينه Write and Finalize CD را علامت زده و حالت Disc-at-once را انتخاب كنيد
------------
فيلم ببينيد و سي دي رايت كنيد
حتما تا به حال از Winamp استفاده كرده ايد. Winamp نرم افزاري براي پخش صداست كه نسخه هاي جديدتر آن توانايي پخش فيلم را هم دارند. Winamp محصول شركت Nullsoft است.
بنابر اطلاعات موجود در سايت Winamp، يعني http://www.Winamp.com خالق اين نرم افزار شتري بي كوهان، متعلق به مناطق امريكاي جنوبي (LLama) است به نام Justin Frankel! اين شتر خيرخواه و باهوش، ابتدا اين نرم افزار را براي استفاده خودش نوشته بود ولي پس از مدتي تصميم مي گيرد آن را براي استفاده ديگران هم آماده كند. به دليل تنبلي، Justin تصميم مي گيرد همراهاني براي خود پيدا كند كه در اين كار به او كمك كنند و بدين ترتيب Nullsoft شكل مي گيرد. ديگر محصولات اين شركت را مي توانيد در سايت آن يعني http://www.Nullsoft.com مشاهده كنيد.
Winamp در صدر محصولات اين شركت قرار دارد و از طريق سايت خود قابل دسترسي است. آخرين نسخه اين نرم افزار 03/5 است و حداقل سخت افزار لازم براي نصب آن به شرح زير است:
Pentium III 500 MHZ
64 MB Ram
15 MB فضاي هارد
كارت صداي 16 بيتي
ويندوز 98SE به بالا
CD-Writer براي رايت سي دي
آخرين نسخه Winamp ظاهري جديد و بسيار شيك به همراه تعداد زيادي كانال هاي راديو و تلويزيوني دارد. نسخه پولي Pro آن ايجاد سريع MP3 و كپي سريع سي دي را هم در بر دارد Winamp بسيار قدرتمند بود، ولي براي بعضي سيستم ها مشكلاتي ايجاد مي كرد. نسخه 5 (و نه 4) پيشرفت قابل توجهي نسبت به نسخه 3 داشته است و امكاناتي نظير تبديل سي دي صوتي به فرمت ACC و رايت سي دي به آن افزوده شده است.
هر دو نسخه رايگان و Pro، دسترسي به راديو و تلويزيون Winamp را امكان پذير مي كنند كه شامل دسته هاي متنوعي هستند. Nullsoft شامل 40 كانال تلويزيوني و 4000 ايستگاه راديويي است كه البته تعداد آنها هم در حال افزايش است. بسياري از كانال هاي تلويزيوني از فرمت ويدئويي جديد Nullsoft (NSV) استفاده مي كنند.
تغييرات ديگر اين نسخه شامل واسط كاربر‌ (ظاهر) قابل تغيير، اكولايزر گرافيكي، مديريت آسان Playlistها و پشتيباني از انواع مختلف فايل هاي صوتي و تصويري است؛ البته هنوز فرمت هاي Quick Time,Real به وسيله Winamp پشتيباني نمي شوند. اين نسخه مي تواند فايل هاي با فرمت هاي مختلف بسازد و همچنين سي دي رايت كند؛ هر چند نسخه رايگان ان فقط توانايي ايجاد WAV و ACC را دارد و اگر مي خواهيد MP3 ايجاد يا با سرعت مناسب سي دي رايت كنيد بايد نسخه Pro آن را داشته باشيد؛ البته با كمي جستجو در سايت http://www.downbad.com هم مي توانيد نرم افزاري براي ساختن MP3 و تبديل سي دي هاي صوتي به اين فرمت تهيه كنيد.
همانطور كه ذكر شد يكي از امكانات اضافه شده به اين نسخه از Winamp توانايي ايجاد فايل هاي ACC است. ACC (كد كردن پيشرفته صدا) فرمت جديدي براي فايل هاي صوتي است كه به علت كيفيت و كارايي آن، در هسته MPEG4 از اين فرمت استفاده شده است. اين فرمت جديد براي اينترنت، ارتباطات بي سيم و بسياري كاربردهاي ديگر مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. كد كردن صدا در ACC فشرده تر و موثرتر از ديگر فرمت هاي قبلي نظير MP3 است.
ACC به وسيله گروه سازنده MPEG كه شامل Dobly، Fraunhofer(Fhq)، ATT، Sony و Nokia است و در ساختن فرمت هاي صوتي نظير MP3 هم نقش داشته اند، به وجود آمده است. بسياري از كاربران اينترنت هنوز از MP3 به عنوان مشهورترين فرمت صوتي استفاده مي كنند. بدون اين كه به اين نكته توجه داشته باشند كه بيش از يك دهه از پيدايش آن مي گذرد و در اين مدت پيشرفت هاي بسيار زيادي در كدكردن و فشرده سازي صدا به وجود آمده است. ACC به خوبي از اين پيشرفت ها استفاده كرده است.
برخي مزاياي ACC نسبت به MP3 عبارتند از:
• فشرده سازي بهتر كه باعث افزايش كيفيت در فايل هاي با اندازه كمتر شده است.
• پشتيباني از چند كانال صوتي كه تا 48 كانال با فركانس كامل را پشتيباني مي كند.
• صداي با قابليت تفكيك پذيري بيشتر با نرخ نمونه برداري تا 96 كيلوهرتز
• كارايي بهتر در كد كردن كه به قدرت محاسباتي كمتري براي باز شدن نياز دارد.
----------

رايت800 مگا بايت و بيشتر بر روي سي دي هاي معمولي!!

شايد برايتان پيش اومده باشه که مثلا يه برنامه داريد که حجمش از 700 مگابايت بيشتر باشه . و می خواهيد اونو رايت کنيد در اين مواقع می بايست اون برنامه رو فشرده کنيد که البته شايد باز هم اون برنامه تو سی دی جا نشه . با اين ترفند می تونيد بر روی سی دی های معمولی حتی تا 1 گيگا بايت اطلاعات ذخيره کنيد . ابتدا می بايست ببينيد رايتر شما Overburning ساپورت می کنه يا نه . برای تست اين کار مراحل زير را دنبال کنيد : ابتدا به برنامه Nero رفته و سپس کليد های ترکيبی Ctrl + R را فشار دهيد . تو اين پنجره ببينيد که در قسمت Recorder information ، رو به روی عبارت Over burn عبارت Suported نوشته شده است يا نه . اگر عبارت ساپورت نوشته شده باشد شما می تو نيد از اين ترفند استفاده کنيد . حال به منوی File رفته و قسمت Preferences رو انتخاب کنيد سپس در قسمت Expert features دقت کنيد که عبارت Enable Overburn قعال باشد . در زير همين گزينه مقدار مجاز Overburn رو به دقيقه مشخص کنيد . حال به منوی File رفته و گزينه New را انتخاب کنيد و در قسمت Multisession گزينه No Muttisession را انتخاب نماييد . سپس در قسمت Burn عبارت Write Method رو به Disc at Onec تبديل کنيد . حال می تونيد سی دی خود را رايت کنيد مقدار رايت هم بستگی خيلی زيادی به رايتر داره .

--------------
طريقه رايت کردن سي دي بدون نرم افزار در ويندوز XP
يكي از جالبترين قابليت هاي XP نسبت به ساير ويندوزها، قدرت رايت سي دي مي باشد. براي اينكه فايلهايتان را از روي هارد ديسك بر روي CD منتقل نمائيد، ابتدا پس از انتخاب آنها روي فايل هاي مورد نظرتان راست كليك كرده و از گزينه ي Send To، CD-RW Drive را انتخاب كنيد. ويندوز در اين حالت شروع به ساخت فايل موقت بر روي CD مي كند. حال اگر از My Computer وارد درايو سي دي رايتر شويد، فايل هاي كپي شده را به شكل زير مشاهده خواهيد نمود:
اين عمل را مي توانيد با كپي فايل ها بر روي درايو CD رايتر نيز انجام دهيد. حال در سمت چپ My Computer گزينه Write These Files To CD از پنجره CD Writing Tasks را كليك كنيد. پنجره CD Writing Wizard باز مي شود. نام مورد نظر خود را در قمست CD Name تايپ كنيد. Next را فشار دهيد تا رايت CD آغاز شود.
شاید تابحال برایتان اتفاق افتاده باشد که وقتی میخواهید سی دی موزیک یا ویدیو خود را به وسیله media player پیشفرض ویندوز پخش کنید با پیغام خطا از جانب ویندوز روبرو می شوید اما نا امید نشوید شما میتوانید به وسیله نرم افزار Power DVD به راحتی آنها را پخش کنید همچنین این نرم افزار از بسیاری از فرمتهای صوتی وتصویری پشتیبانی میکند وکیفیت تصویر وصدای آن بسیار عالی است و علاوه بر تمام این مزایا دارای ظاهری بسیار و زیبا و جذاب نیز هست.

روش كپي كردن سي دي هاي ويديويي غير قابل كپي بر روي هارد كامپيوتر

بي شك تا حالا شما هم مانند هر كاربر ديگري با مشكل كپي كردن بعضي از فيلم ها كه در داخل يك سي دي ويديويي مي باشد بر روي هارد كامپيوترتان برخورد كرده ايد. سي دي را در سي دي رم كامپيوترتان قرار مي دهيد و عمليات كپي بر روي هارد كامپيوترتان را آغاز مي كنيد، زمان باقي مانده ده دقيقه… بعد از ده قيقه فقط چند ثانيه بيشتر به تمام شدن كپي باقي نمانده است كه همان پيغام آشنا.
ولي در اين مواقع چاره چيست؟! يك راه حل ساده.
براي شروع:
1- تمام برنامه ها و پنجره ها را بسته و فقط محيط Desktop را پيش رو داشته باشيد.
2- سي دي معيوب را در سي دي رم كامپيوتر قرار داده و از فيلم مورد نظر خود Copy گرفته و به يك درايو كه اطلاعات آن از تمام درايوها كمتر باشد رفته و در آن جا Paste كنيد.
صبر كنيد تا تا آنجا كه براي ويندوز مقدور است از سي دي كپي بگيرد تا آنجا كه پيغام خطا در كپي سي دي ظاهر شود. اين پيغام فقط به شما امكان انتخاب يك كليد Ok را مي دهد.
3- توجه كنيد كه اكيداً Ok را كليك نكنيد، در عوض يك كار غير منطقي را انجام دهيد.
بي مقدمه و به طور مستقيم كليد Restart (راه اندازي) را كه بر روي كيس واقع است را زده تا كامپيوتر به طور غير اصولي راه اندازي شود!!!
4- بعد از راه اندازي، حتماً صبر كنيد تا ويندوز هارد كامپيوتر را Scan Disk كند تا خطا هاي احتمالي را بر طرف سازد.
5- حالا به همان درايو كه فايل را در آنجا كپي كرده بوديد برويد و فايل فيلم تان را در آنجا مشاهده كنيد،
البته تا آنجايي كه كپي شده است.
چند نكته مهم:
# از اين روش فقط براي مواردي استفاده كني كه كپي فيلم مورد نظر بر روي هارد كامپيوتر تان براي تان خيلي مهم است، چون اسفاده مرتب از اين روش كم كم به هارد آسيب مي رساند.
# بعد از اين راه اندازي غير اصولي حتماً به ويندوز اجازه Scan Disk را بدهيد.
# تمام برنامه ها و پنجره هاي غير ضروري را بسته تا هيچ برنامه اي در مسير نباشد و صدمه ببيند.
# سعي كنيد براي Paste كردن از درايوي كه حاوي كمترين اطلاعات است، استفاده كنيد.
# توجه كنيد كه بعد از آمدن پيغام خطا در كپي، حتي يك لحظه كوچك را هم از دست نداده و فوراً كليد Restart را بزنيد. سعي كنيد كه اين فاصله كمتر از يك ثانيه باشد.
# اجراي اين روش بدونه استفاده از نرم افزار خاصي مي باشد، حال اينكه براي اين مشكل هم نرم افزار هايي ساخته شده كه از اصول و قواعد مخصوص به خود براي كپي كردن اين گونه سي دي ها بر روي هارد كامپيوتر استفاده مي كنند كه البته در صورت موجود بودن من پيشنهاد مي كنم از آنها براي كپي كردن استفاده كنيد.
# و نكته مهم ديگر اين كه، اين فقط يك پيشنهاد و ريسك عملي مي باشد و من هيچ گونه مسؤليتي در قبال خرابي هاي احتمالي هارد كامپيوتر تان را عهده دار نمي باشم

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

×