رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

13951020115418031563503.jpg

 

خبرگزاري آريا- تاثير چشمگير و فوري کاهش نرخ ارز بر بازار سکه و خودروهاي داخلي و خارجي که باعث رکود بازارهاي معاملاتي شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي آريا، بازار خودرو اين روزها در رکود کامل به سر مي برد و فعلا کسي تمايلي براي خريد و فروش خودرو ندارد و علت اين امر هم مشخص نبودن وضعيت بازار و قيمت نهايي خودروها است. با توجه به ادامه اين روند تا چند روز اخير، خبرهاي رسيده از بازار ارز که حاکي از کاهش چند درصدي قيمت دلار است باعث کاهش قيمت سکه و همچنين قيمت خودروهاي داخلي و خارجي شده است.

البته در اين ميان موضوع ديگري که باعث کم شدن خريد و فروش خودرو در بازار شده اين است که برخي ها معتقدند در آينده نزديک تحريم ها لغو مي شود و آنها به گمانه زني ارزاني بيشتر فعلا تمايلي به خريد و فروش خودرو ندارند. 
طبق اخبار رسيده از بازار، خودروهاي وارداتي تا مرز 3 ميليون تومان طي روزهاي اخير ارزان شده اند و داخلي‌ها نيز کاهش قيمتي حداکثر يک ميليوني را تجربه کرده اند.

بنا براين گزارش،با مراجعه خبرنگار اقتصادي آريا به برخي از نمايشگاه داران موجود در سطح شهر درخصوص تاثير بازار خودرو از کاهش قيمت ارز اظهارداشتند: در حال حاضر هيوندايي آزرا 204 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و سوناتا نيز قيمتي برابر با 142 ميليون تومان دارد که اين موضوع از کاهش قيمت يک ميليوني آن حکايت مي‌کند.  هيوندايي IX55 نيز هم‌اکنون 212 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود و ديگر مدل هيوندايي به نام IX35 نيز که دو ميليون تومان ارزاني را به خود مي‌بيند، در حال حاضر 151 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. هيوندايي i30 نيز که افت قيمتي دو ميليوني داشته، هم‌اکنون 103 ميليون تومان به فروش مي‌رود. در بين محصولات کيا نيز مدل اسپورتيج با توجه به افت قيمت سه ميليوني‌، 152 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. تويوتا ياريس‌هاچ بک هم که يک ميليون تومان ارزان شده، 87 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. کيا سراتو هم يک ميليون تومان افت قيمت را به خود مي‌بيند و در حال حاضر 106 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود.

 

بازار خودروهاي داخلي که از افت قيمتي کمتري برخوردار بوده اند:

به گفته فعالان بازار، تندر ايران خودرو 34 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رسد و تندر پارس خودرو که 200 هزار تومان افت قيمت را به خود مي‌بيند، هم‌اکنون 35 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رود. تندر مدل E1 هم 32 ميليون و 800 هزار تومان قيمت دارد.از بازار مگان نيز خبر مي‌رسد اين خودرو هم‌اکنون در همان قيمت 87 ميليون تومان به فروش مي رود که اين موضوع از افت يک ميليون توماني آن حکايت مي کند. فعالان بازار در مورد تيبا نيز مي‌گويند که اين خودرو با تغيير قيمتي روبه رو نبوده و در حال حاضر 20 ميليون تومان قيمت دارد. از بازار ماکسيما اما خبر مي‌رسد اين محصول با افت قيمت يک ميليوني روبه‌رو بوده و 115 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. نيسان تيانا هم در حال حاضر با قيمتي برابر با 145 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود که نشان از ارزاني يک ميليون توماني آن دارد.سوزوکي گرندويتارا نيز هم‌اکنون 131 ميليون تومان قيمت دارد که نشان دهنده ارزاني يک ميليون توماني آن است. همچنين مزدا3 هم 119 ميليون تومان به فروش مي‌رود، اما از بازار خبر مي‌رسد که در حال حاضر پژو 206 تيپ 2 با توجه به تثبيت قيمت اش، 36 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. در بين ديگر پژويي‌هاي ايران خودرو مدل تيپ5 اين محصول هم در حال حاضر 36 ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود. مدل صندوقدار و اتومات 206 يعني V9 هم با قيمتي برابر با 52 ميليون تومان به فروش مي‌رسد. همچنين V8 نيز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولي 206، از قيمتي برابر با 38 ميليون و 500 هزار تومان برخوردار است. V20 نيز به عنوان ساده ترين مدل صندوقدار 206 در حال حاضر 34 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رود.  در بين ديگر مدل‌هاي پژو، هم‌اکنون پژو 405 با قيمتي برابر با 27 ميليون تومان به فروش مي‌رسد و سمند مدل LX که آن هم روزهاي با ثباتي را در بازار خودرو مي‌گذراند 27 ميليون و 500 هزار تومان قيمت دارد. همچنين پژو پارس نيز در حال حاضر 34 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي‌رسد که اين موضوع از افت قيمت 300 هزار توماني پارس حکايت دارد.

همچنين خبر مي‌رسد رانا 32 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود. در بين مدل‌هاي پرايد، مدل 111 در حال حاضر 17 ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي‌رسد. پرايد 131 نيز که تغييري در قيمت آن به وجود نيامده، 16 ميليون و 500 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود که 200 هزار تومان ارزان شده است. پرايد 132 هم 16 ميليون و 300 هزار تومان قيمت دارد. 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
دلیل افزایش قیمت خودرو مشخص شد

332275_325.jpg

 

 

در حالی افزایش نرخ ارز و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال موجب شده است بازار خودرو کشور رشد قیمت را تجربه کند که کارشناسان وجود دلالی در بازار را عامل موثر دیگری در افزایش قیمت خودروهای داخلی عنوان می‌کنند.

 

بازار نیوز - بنا به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت براساس سازوکار تعیین قیمت خودرو، با هر نوسانی در قیمت دلار، قطعا تغییراتی در قیمت خودروها نیز صورت خواهد گرفت. باوجود این تاکنون افزایشی در قیمت داخلی‌ها به‌دلیل نظارت شورای رقابت بر قیمت‌گذاری صورت نگرفته است؛ این در شرایطی است که جو روانی افزایش نرخ دلار همچنان بازار را تحت‌تاثیر قرار داده است. برهمین اساس رضا شیوا طی هفته جاری اعلام کرد تا اردیبهشت سال آینده تغییری در قیمت خودروها صورت نخواهد گرفت. از آنجا که خودروسازان به خواست خود نمی‌توانند تغییری در قیمت محصولات خود اعمال کنند، اما بازار به تحولات نرخ ارز واکنش نشان داده است و شاهد رشد قیمت‌ها در بازار به‌صورت اندک هستیم.

در این بین اما به‌نظر می‌رسد، نزدیک شدن به ماه‌های آخر سال نیز عامل موثر دیگری در رشد قیمت‌ها است؛ بر همین اساس کارشناسان پیش‌بینی تغییر و تحولات بیشتر در قیمت را طی ماه‌های آتی مطرح می‌کنند؛ چراکه با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی، تقاضا در بازار روند صعودی به خود خواهد گرفت و همین موضوع زمینه‌ساز افزایش قیمت خودروها می‌شود. اما آنگونه که به‌نظر می‌رسد، فارغ از دو موضوع ذکر شده، بحث رواج دلالی نیز موجب شده خودروهای داخلی با رشد قیمت مواجه شوند. به گفته برخی از فعالان بازار، خودروسازان به‌منظور جذب نقدینگی تعداد زیادی خودرو خارج از سیستم فروش خود به نمایندگی‌ها می‌دهند که این امر شرایط شکل‌گیری دلالی نوین در بازار را رقم زده است؛ بنابراین برخی از نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز نقش جدی در تعیین قیمت خودروها در بازار دارند. این موضوع در شرایطی مطرح می‌شود که عرضه خودرو به بازار روند مطلوبی پیدا کرده است.

در این بین اما فعالان بازار از افزایش قیمت خودروهای وارداتی نیز خبر می‌دهند. کارشناسان بر این باورند که افزایش قیمت خودروهای خارجی به‌دلیل افزایش نرخ دلار صورت گرفته است. از آنجا که قیمت ارز طی یک‌ماه گذشته روندی صعودی داشته است برخی از کارشناسان این افزایش قیمت را در پی بار روانی ایجاد شده در بازار می‌دانند، عاملی که موجب افزایش تقاضا برای خرید خودرو در بازار شده است. با وجود این، افزایش نرخ دلار در یک ماه اخیر عاملی شده تا برخی از وارد‌کنندگان خودرو از فروش خودروهای خود ممانعت کنند؛ در این بین، برخی از وارد‌کنندگان نیز با افزایش دو تا ۱۰ میلیون تومانی اقدام به فروش خودروهای خود می‌کنند.

 

 افزایش قیمت برخی از داخلی‌ها

سری به بازار بزنیم و ببینیم اوضاع به چه شکل است و نمودار قیمت‌ها در چه وضعی قرار دارد. بنا به گفته فعالان بازار، هم‌اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V۸ نیز این هفته از نوسان قیمت در امان نماند؛ به‌نحوی‌که ۲۰۰ هزار تومان گران شد. این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد. از بازار پژو ۴۰۵ اما خبر می‌رسد این محصول با توجه به افزایش ۱۰۰ هزار تومانی که داشته، در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF۷ نیز طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

نمایشگاه داران خودرو پایتخت اما در مورد رانا (محصول ملی ایران خودرو) نیز تاکید می‌کنند که این محصول نیز تحت‌تاثیر تحولات بازار قیمتش طی هفته جاری، ۲۰۰هزار تومان افزایش یافته است و هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. در حالی این خودرو با افزایش قیمت مواجه شده که آمار تولید آن طی هشت ماه امسال کاهشی بوده است. از رانا که بگذریم، تیبا هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل ۲۵ میلیون تومان در بازار دارد. فعالان بازار اما در مورد پراید نیز خبر از تثبیت قیمت می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول طی هفته جاری تثبیت قیمت داشته است. از سوی دیگر پراید در مدل ۱۱۱ نیز طی هفته جاری ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون با همان قیمت ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خود به فروش برسد. از پراید که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.

در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ در مدل E۲ با افزایش قیمت مواجه شد. بر این اساس، این خودرو طی هفته جاری ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. تندر اتومات هم که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. همچنین پارس تندر نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان داشته و این موضوع نشان از تثبیت قیمت خودرو موردنظر دارد. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که به‌نوعی مدل‌هاچ بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳‌میلیون تومان دارد و این موضوع از افزایش قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند. به گفته فعالان بازار، دلیل افزایش قیمت ساندرو، عرضه محدود آن به بازار است که اجازه نمی‌دهد عرضه و تقاضای این محصول به تعادل رسیده و قیمتش منطقی‌تر شود.

 

افزایش قیمت خودروهای‌وارداتی

نگاهی هم اما به بازار خودروهای وارداتی بیندازیم که این هفته اتفاقا با افزایش قیمت در برخی محصولات مواجه شده است. گفته می‌شود افزایش نرخ دلار تاثیرات خود را بر قیمت این خودروها برجای گذاشته است؛ در این بین محدودیت‌های موجود بر سر راه ثبت‌سفارش و شماره‌گذاری برخی خودروها، نیز دلیل دیگری بر افزایش قیمت خودروهای موردنظر است. به گفته فعالان بازار، درحال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۲ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول دو‌میلیون تومان دیگر در ادامه روند افزایش قیمت خود، گران شده است. همچنین تویوتا در مدل RAV۴ نیز حدود ۲ میلیون تومان گران شده و در حال حاضر برای خرید آن باید ۲۵۷ میلیون تومان هزینه کرد. با این حال اما قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی نکرده و در حال حاضر ۱۵۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. لکسوس مدل NX هم در حال حاضر ۳۶۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد که نشان از افزایش قیمت دو میلیون تومانی این خودرو دارد.

در بین دیگر خودروها اما کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۸ میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از افزایش یک میلیون تومانی خودروی مدنظر دارد. اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. اسپورتیج نیز ۱۸۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین برای خرید النترا نیز باید ۱۳۵ میلیون تومان هزینه کرد که این موضوع از افزایش قیمت خودرو مدنظر حکایت دارد. برای خرید توسان نیز ۱۹۵ میلیون تومان باید هزینه کرد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

مطالب شما نیاز است به تایید مدیران برسد

مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

×