تاثیر نوسان دلاربربازارسرمایه ایران

تاثیر نوسان دلاربربازارسرمایه ایران

ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر عامل اثرگذاری روی بازارهای مالی و به ویژه بازار سهام به شمار می رود. پرسش اینجاست که چرا مدیران سرمایه، تحلیلگران، معامله گران، استراتژیست ها و مدیران ریسک به ارزش برابری ارز محلی در برابر پول های خارجی اهمیت می دهند و آن را در برنامه های بازرگانی و معاملاتی خود به عنوان پارامتر مهم وارد می کنند؟ چرا مشارکت کنندگان در بازارهای سهام به نرخ ارز توجه و علاقه نشان می دهند؟ می دانیم که کالاها در سطح بین المللی به دلار سنجیده می شوند و تغییرات ارزش دلار روی قیمت کالاها موثر است. بنابراین دلار به نوعی در شرایط مختلف وضعیت تورمی یا افت قیمت ها را بازتاب می دهد.از آنجا که بازار سهام و دلار هردو تحت تاثیر روند تورم و نرخ های بهره هستند، باید رابطه مستقیمی بین دلار و سهام وجود داشته باشد. با یک بررسی کلی درمی یابیم که همبستگی و رابطه مشخصی بین دلار و بازار سهام وجود دارد اما اغلب از جنبه بعد زمانی، اثرات و کنش آنها به درازا می کشد و در واقع یکی بر دیگری تقدم زمانی پیدا می کند. این بدان معنی است که تغییر ارزش دلار ممکن است همزمان روی بازار سهام اثرگذار نباشد و زمانی در آینده پیامد تغییرات برابری دلار در برابر ارز محلی روی سهام قابل درک باشد.

به طور کلی می توان گفت بالا رفتن ارزش دلار می تواند روی کاهش سطح عمومی قیمت (تورم) فشار وارد کند که این به نوبه خود روی بازار سهام موثر است. بحث در مورد رابطه بین دلار و سهام بدون توجه به تورم و نرخ های بهره ممکن نیست. آشکار است که برای بررسی تورم از قیمت کالاها و برای بررسی نرخ های بهره از اوراق قرضه کمک می گیریم.اغلب گفته می شود بازار سهام بازاری متشکل از برگه های بهادار گوناگون (بازاری از سهام مختلف) یا به طور ساده بازاری از گروه های مختلف سهام است. اگر چه این موضوع درست است که هر سهم به تنهایی یا گروهی از سهام با حرکت و شرایط کلی بازار بالا و پایین می روند، ولی ممکن است این حرکات را با سرعت یکسان یا در همان زمان انجام ندهند.

ما در این بخش برآنیم که مباحثی را پیرامون دلار و سایر ارزهای خارجی و تاثیر ان بر اقتصاد ایران اسلامی مطرح کنیم . امید که در این مسیر با ما همراه باشید و ما از نظرات ارزشمندتان بهره مند سازید .

تاثیر نوسان دلاربربازارسرمایه ایران

مطالب بیشتر پیرامون تاثیر نوسان دلار بر بازار سرمایه ایران

مباحث مربوط به اين بخش

 
برچسب :    ، ، ، ، ، ، ، ،